Среда, 20 Март 2019    PDF Печати Е-пошта
Д-р Петар Поповски: Во време на Цар Самоуил не постоеше Бугарска држава

pkp

Д-р Петар Поповски: Во време на Цар Самоуил не постоеше Бугарска држава

Статус на Д-р Петар Поповски: Почитувани, во времето на македонскиот цар Самоил не постоела држава под името”Бугарија”. Таа тогаш мала државичка го носела името “Паристрија” и тоа име суштествувало се до 1878-та година.

Таа земја под името “Бугарија” започнала да се именува дури по “Берлинскиот Конгрес”(1878-та година). Тоа е историски факт. До тој период во ниту еден извор не се содржи тоа име,името “Бугарија. Едноставно – го нема, не постоел.Се срќава само во фалсификувани пишани извори создадени по 1878-та година, т. е. на крајот од XИX-от и од XX-от век.

Целата бугарска историја е градена врз фалсификати, со грабежи од богатата македонска национална историја. Од нејзиниот таканаречен “Хански период, во време на владеебјето на татарските и монголските ханови, нема ниту еден забелезлив настан со кој мозе да се пофали таа земја. Сите настани и личности се македонски, украдени (присвоени) од бугарската псевдо-наука и историографија.

Нивните “историчари..!?” тоа совршено добро го знаат и продолзуваат упорно да ја крадат македонска изворна историја, култура, традиција и цивилизација. И едно појаснување: државата на цар Самоил го носела името “СКЛАВИНИЈА”, а не “Македонија”, иако владеел со централниот дел од таа земја, бидејки во тоа време веќе постоела држава под името “Македонија, т. е. “МАКЕДОНСКО (Средновековно) ЦАРСТВО” со претстолнина Кинстантинопол.

Современик на цар Самоил бил македонскиот император Василиј ИИ Македонски, кој ги ослепел Самоиловите наемни војски составени од Татари, за што имало И многу горка причина. Бугарите, сакале или не, ќе дојде ден кога вистината за сите грабежи ќе излезе на виделина.

https://media24.mk/2019/03/17/

 

На прво место

Иселеници

News image

31 годинишно постoење на Фондацијата „Петар Стаматов“ (6)

МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ – САД

Култура и туризам

News image

МОЈА АНТОЛОГИЈА

 Проф. д-р. Марко Китевски Меѓу македонските лирски народни песни љубовните заземаат водечко м...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (18)

ТЕСАЛИСКОТО ПЛЕМЕ ТИРОИ -  II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.