Среда, 20 Март 2019    PDF Печати Е-пошта
Злоулотреба на плавата униформа

policija2-1

Злоулотреба на плавата униформа

Во минатото, поточно во склопот на поранешната заедничка држава само ако се споменеше зборот “милиција“ истиот претставуваше страв и трепет кај обичниот граѓанин.

Но, во денешно време со исклучок на некои личности облечени во плава униформа и истите, тие што треба да се грижат за јавниот ред и мир зборот полиција нема некое посебно знечење кај обичниот граѓанин и следствено на тоа загубен е стравот од името полиција.

Имено, авторот на овој текст кој е познат новинар во Градот под Марковите кули, довчерашен одбојкарски судија и актуелно вработен во ЈКП "Водозод и канализација на работна позиција советник за административни работи” имав лошо искуство со едно лице од органите на Јавниот ред и мир.

Имено на 11 март кога кираџијата со иницијали П.П. ме нападна со 2 удари во плексусот и еден удар во левото око каде се покажа веднаш хематом.

За тоа повикав полиција.

За повредите имам спец. резултати од очен доктор, доктор-хирург и доктор невопсихијатар каде и примив систем за смирување.

Иронијата да биде голема службеното лице на кој не му го знам името на место да постави ред и мир,  почна мене да ме навредува со зборовите: "Колку имам кривични пријави и каде должам"

Службеното лице требаше само да си ја изврши во целост службената задача.

Ова писмо е во три примероци, и тоа: до редакцијата, Командирот на ПС Прилеп и лично до Оливер- Спасовски - Минитстер за внатрешни работи.

П.С. До овој мој потег сакам сите засегнати страни да соберат храброст и исти или слични случаеви како мене да ги објават јавно и со самото тоа да ја нагласат дрскоста на лицата кои се задолжени за јавниот ред и мир.

Овде ќе напоменам само еден пример: Мојот сега упокоен татко беше лекар ортопед-трауматолог и истиот кога имаше хитни случаеви не му се закануваше на пациентите, напротив, со опетативниот зафат на долни и горни екстремитети се трудел пациентот да биде во стабилна здравствена состојба.

Дипл. ЕКК. Рубинчо В. Јованоски од Прилеп - новинар

 

На прво место

Иселеници

News image

31 годинишно постoење на Фондацијата „Петар Стаматов“ (6)

МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ – САД

Култура и туризам

News image

МОЈА АНТОЛОГИЈА

 Проф. д-р. Марко Китевски Меѓу македонските лирски народни песни љубовните заземаат водечко м...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (18)

ТЕСАЛИСКОТО ПЛЕМЕ ТИРОИ -  II ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.