Понеделник, 22 Април 2019    PDF Печати Е-пошта
Скопјани не им веруваат на Заев и Пендаровски
ВМРО-ДПМНЕ победнички во главниот град- Скопјани не им веруваат на Заев и Пендаровски

ВМРО-ДПМНЕ победнички во главниот град- Скопјани не им веруваат на Заев и Пендаровски

Вчерашните претседателски избори се вистински пресврт на македонската политичка сцена, ВМРО-ДПМНЕ со кандидатот кој го поддржува, Гордана Силјановска Давкова со сигурна победа над Пендаровски во Скопје го најавува новиот бран на победи опозицијата и во вториот круг.

Во Кисела Вода Силјановска со 14.685 гласови победи пред Пендаровски со 10.295 гласа, што е разлика од над 4000 гласа или разлика од над 30%. Победа на опозицискиот кандидат имаме и во Аеродром, каде Силјановска со 16.450 гласови води пред Пендаровски со 14.007 гласови, што е разлика од над 2000 гласа или 15% водство.

Победата за Силјановска е огромна во Гази Баба каде истата води со над 6000 гласа пред Пендаровски, имено во Гази Баба Силјановска има освоено 15.678 гласови, додека Пендаровски 9.232 гласови, односно тоа е победа со над 40% разлика.

Ситуацијата е истата и со северната скопска општина Бутел, каде Силјановска со 6.383 гласа води пред Пендаровски кој освои 5.001 гласови, што е водство со над 20%. Во Чаир имаме победа на Пендаровски каде тој со 8.203 гласа води пред Река со 5.833 гласа, а Силјановска во истата општина има 2.947 гласа.

Голем пресврт имаме во Центар и Карпош, каде ВМРО-ДПМНЕ ја намали разликата во однос на СДСМ, а кои општини до сега важеа за традиционални гласачи на СДСМ. Имено во општина Центар разликата од над 40% за локалните избори се спушти на нешто под 30%, иста е ситуацијата и во Карпош каде од разлика од 40% разликата се сведе на нешто помалку од 20%.

Во Шуто Оризари, каде Пендаровски зад себе ги има СДСМ, ДУИ, ромските партии на Амди Бајрам, Самка Ибраимовски, Неџдет Мустафа, како и градоначалникот Курто Дудуш имаме тесно водство на Пендаровски со само 2.351 глас пред 1.772 гласа на Силјановска. Само за компарација, кога ВМРО-ДПМНЕ одеше во коалиција со ромски партии во Шуто Оризари победуваше со 7 – 8 илјади разлика против СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ со победа и во Ѓорче Петров го врати како што голем дел од поддржувачите на оваа партија милуваат да кажат својот бастион, каде со над 2.000 гласа или 30% разлика Силјановска го победи Пендаровски.

На ниво на град Скопје, Силјановска освои точно 87.268 гласови, додека Пендаровски 86.604 гласови. Оваа победа во Скопје е показател дека граѓаните на главниот град не и веруваат повеќе на власта.

Дополнително победа на ВМРО-ДПМНЕ е поголема ако се земе предвид дека зад гласовите на Силјановска стојат и СДСМ и ДУИ, и уште 30 тина мали партии, додека зад гласовите на Силјановска само ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија. Доколку сакаме да го анализираме опозициското расположение во Скопје против тоа на владеачките СДСМ – ДУИ на гласовите на ВМРО и Силјановска ги додаваме тие на Река, со што опозицијата води со 102.173 гласа пред Пендаровски зад кого стојат СДСМ и ДУИ и триесетина партии со 86.604 гласа.

https://kurir.mk/makedonija/vesti/vmro-dpmne-pobednichki-vo-glavniot-grad-skopjani-ne-im-veruvaat-na-zaev-i-pendarovski/

 

На прво место

Иселеници

News image

Борис Ничов – бизнисмен и градител на „Преспанскиот крст“ (15)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ - САД

Култура и туризам

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: ПИСАТЕЛОТ СТЕРЈО СПАСЕ ОД ГЛОБОЧАНИ – ЗНАЧАЕН ЛИТЕРАТУРЕН ТВОРЕЦ (2)

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (27)

МИГРАЦИЈАТА НА ДОРЦИТЕ (ХЕЛЕНИТЕ) ВО ПЕЛАЗГИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.