Сабота, 25 Мај 2019    PDF Печати Е-пошта
Никола Груевски е најпрогресивниот политичар кој го имала Република Македонија

nikola gru

На денешен ден, 2003та година на дванаесеттиот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ кој се оддржа во Охрид, Никола Груевски е избран за Претседател на ВМРО-ДПМНЕ.

Никола Груевски е најпрогресивниот политичар кој го имала Република Македонија од нејзиното осамостојување.

Политичар задоен со горделивото минато на Републиката и политичар кој неуморно работеше за афирмација на Македонија во Европа и светот.

Воведе новитети за кои претходно никој не чул на овие простори, повраток на ДДВ, денационализации, странски инвестиции, субвенции во земјоделието, овоштарството, сточарството и други индустриски гранки.

Градење на спортски сали, патишта, стадиони, плоштади, споменици, отварање фабрики и заштитата на националното богатство се негов трејдмарк во работатта.

Горделивоста, инаетот и вербата дека можеме сами без да зависиме од некој беа негови одлики во владеењето.

Поборник за каузата на Македонците и човек кој не ја наведнуваше главата пред никого.
Тоа нешто и го донесе на крај на неговата политичка кариера и го донесе турмоилот кој ја зафати Македонија после неговиот пад.

Стандардите кои ги постави со неговото владеење, се Милиони километри далеку и се недостижни за денешнава владеачка гарнитура.

Посветен 24/7/365 на работата и на Македонија.

Работохолик, кој многу фали во денешно време за да ја размрда закочената и замрзната држава.
Но како и останатите големите лидери на ВМРО во минатото кои завршувале прерано со смрт или во егзил, со таа судбина завршува и Никола.

Неговото збежиште е Будимпешта, место каде што доби политички азил.
Збежиште да, но не и дом, неговиот дом е Македонија, место каде што Никола има многу приврзаници и вљубеници во неговата работа и неговиот придонес за Република Македонија.
Еден од тие кои има Големо почитување на неговото дело сум и јас Кристијан Јандриоски....вечниот Груевист.

Никола Груевски
Почесен Претседател на ВМРО-ДПМНЕ

20953882 10211119233394203 3377880933623134913 nКристијан Јандриоски

 

На прво место

Иселеници

News image

Борис Ничов – бизнисмен и градител на „Преспанскиот крст“ (15)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ - САД

Култура и туризам

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: ПИСАТЕЛОТ СТЕРЈО СПАСЕ ОД ГЛОБОЧАНИ – ЗНАЧАЕН ЛИТЕРАТУРЕН ТВОРЕЦ (2)

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (27)

МИГРАЦИЈАТА НА ДОРЦИТЕ (ХЕЛЕНИТЕ) ВО ПЕЛАЗГИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.