Сабота, 08 Јуни 2019    PDF Печати Е-пошта
Инспекторот Ѓорѓи откри скандал во образованието, а прекршител на законот е токму министерот

nn

Инспекторот Ѓорѓи откри скандал во образованието, а прекршител на законот е токму министерот за образование!

Заев има скандал во образованието, инспекторот го откри, а министрите сакаат да го прикријат!

Овие денови херој на спроведување на законот кон секого е Ѓорѓи Илиевски, просветен инспектор, кој ги откри незаконските професорски звања на министерот за образование Арбр Адеми, и на заменикот во МВР, Агим Нухиу, на Тетовскиот универзитет. И покрај тоа што добивал закани да не го објавува случајот, сепак инспекторот Ѓорѓи го објави овој скандал, а за истиот ги известил премиерот Заев, но и амбасадите на земјите членки на ЕУ во Македонија. Во самиот скандал не само што постои морална одговорност за неотповиклива оставка на министрите Адеми и Нухиу, туку има основи и за кривична одговорност за злоупотреба на службена положба и овластување (член 353 од КЗ), за што и двајцата би можеле да бидат осудени со затворски казни од 6 месеци до три години. Заев треба да избере меѓу инспекторот Ѓорѓи или министрите Адеми и Нухиу!

Во неговото интервју за ТВ21 инспекторот Ѓорѓи Илиевски изјави “веќе имам проблеми и закани, заплашувања од јавни функционери и други личности, а замолен сум и од министерот за образование Адеми и од заменикот министер за внатрешни работи Нухиу, да го стопирам и скријам тој случај, што не е можно бидејќи би било злоупотреба од моја страна и правење на кривично дело. Затоа целокупната документација е доставена до премиерот Заев, до Антикорупциската комисија, како и сите странски амбасади. Значи ако одиме со тое „Едно општество за сите“, законот треба да важи за сите, па и за функционерите, а не само за обичниот работник“.

minister

Заменик министерот во МВР, Агим Нухиу, на незаконит начин се стекнал со професорско звање на Тетовскиот универзитет. Откако скандалот бил откриен од страна на инспекторот Ѓорѓи, заменикот министер му се јавувал да го замоли да го скрие случајот и да го стопира, што според кривичниот законик е незаконско прикривање на кривично дело. Бидејќи сите амбасади на членките на ЕУ во Македонија се запознаени за овој скандал, се очекува Заев да предложи разрешување на минстерот за образование Адеми, какои и на заменикот министер Нухиу.

Ваквиот скандал во образованието и на факултетите, особено кога се работи за министер за образование кој треба да биде пример за почитување на законите за образование, доколку би се случиле во Словенија, Австрија или Франција, би биле сериозен политички потрес кој сигурно би повлекол и оставки на функционерите, но и нивна одговорност пред судот. Случајот тешко ќе може да се заташка бидејќи ваквиот скандал, според начинот на комуникација преку амбасадите, сигурно веќе е стигнат како телеграма до германското, француското, холандското министерство за надворешни работи, и несомнено за истите незаконитости се запознаени и дипломатите во Брисел кои работат на досието на Македонија и степенот на почитување на правото.

Премиерот Заев, министерот Димитров и вицепремиерот Османи деновиве се трудат да ги убедат Меркел, Макрон и Руте дека во Македонија владее правото, дека има реформи и дека тоа се аргументи за почеток на преговорите со ЕУ. Но, тешко е да ги убедите туѓите премиери дека во Македонија има законитост, особено кога тие се добро информирани дека дел од министрите на Заев се прекршители на законите во нашата држава. Време е законите да важат подеднакво за сите!

Објавил: Данаил Михајловски

Фото/Текст извор: ©ТВ21

https://www.magazin.mk/

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.