Понеделник, 10 Јуни 2019    PDF Печати Е-пошта
Се откажавме од Самоил, а тогаш Бугарија не постоела??

alt

(Фејсбук статус на Д-р Петар Поповски)

“Се откажавме од Самоил, а тогаш Бугарија не постоела?? Има ли крај на понижувањата?”: Д-р Петар Поповски ја кажува вистината

Почитувани: Во времето на Самоил не постоела држава под името “Бугарија”. Таа тогаш мала државичка го носела името “Паристрија” и тоа име суштествувало се до 1878 година. Таа земја под името “Бугарија” започнала да се именува дури по “Берлинскиот конгрес” (1878 година). Тоа е историски факт. До тој период во ниту еден извор не се содржи тоа име, името “Бугарија”. Едноставно-го нема, не постоел. Се среќава само во фалсификувани пишани извори создадени по 1878 година, т.е. на крајот од XIX и од XX век.

Целата бугарска историја е градена врз фалсификати, со грабежи од богатата македонска национална историја. Од нејзиниот таканаречен “Хански период”, во време на владеењето на татарските и монголските ханови, нема ниту еден забележлив настан со кој може да се пофали таа земја. Сите настани и личности се македонски, украдени (присвоени) од бугарската псевдо-наука и историографија.

Нивните “историчари”…!? Тоа совршено добро го знаат и продолжуваат упорно да ја крадат македонската изворна историја, култура, традиција и цивилизација. И едно појаснување: државата на цар Самоил го носела името “СКЛАВИНИЈА”, а не “Македонија”, иако владеел со централниот дел од таа земја, бидејќи во тоа време веќе постоела држава под името “Македонија”, т.е. “МАКЕДОНСКО (Средновековно) ЦАРСТВО” со престолнина Константинопол. Современик на цар Самоил бил македонскиот император Василиљ II Македонски, кој ги ослепел Самоиловите наемни војски составени од Татари. Бугарите, сакале или не, ќе дојде ден кога вистината за сите грабежи ќе излезе на виделина”, пишува Д-р Петар Поповски, познат Историчар, научник, истражувач и публицист.

 

На прво место

News image

МОЖЕВТЕ ПОВЕЌЕ, ПОЧЕСНО И ПОМАКЕДОНСКИ

 Слободан Томиќ Во политиката и во животот, храброста и глупавоста не се добродојдени... Полит...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (62)

Маноил Мане Јаковлевски својот живот го посветил на македонската кауза. На тој пат него го следат ...

Култура и туризам

News image

СЕДУМ ГОДИНИ ОД УПОКОЈУВАЊЕТО НА МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ

Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил почина на 10 јуни 2013 годинаа, а бешероден како Никола П...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (29)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.