Среда, 12 Јуни 2019    PDF Печати Е-пошта
Конференција за Национално Обединување на 22-ри Јуни!

СеМакедонскиот Национален Совет Организира Конференција за Национално Обединување на 22-ри Јуни!

СеМакедонскиот Национален Совет Организира Конференција за Национално Обединување на 22-ри Јуни!

Во име на СеМакедонското Национално Обединување, Македонскиот народ и Македонските Национални и Државни интереси, закажана е прва СеМакедонска Национално Обедителна Конференција во организација на Се-Македонскиот Национален Совет – Македониум.

Конференцијата се свикува со единствена цел, постигнување на национално единство и консензус по Македонските државни, национални, идентитетски и сите други прашања, кои значат опстанок на Македонија и Македонскиот народ.

Ќе бидат присутни делегати од Република Македонија, Егејска Македонија, Пиринска Македонија, Албанија и Гора како и делегати од разни организации од нашите иселеници ширум светот.

Дневен ред и теми на разговор на конференцијата на 22-ри Јуни 2019 во Александар Палас Хотел од 14:00 часот ќе бидат:

1. Утврдување на Македонските државни и национални интереси.
2. Излагање на присутните делегации, нивно видување, предлози со насока за воспоставување народна власт, која ќе расчисти со сите инволвирани во предавството на Македонија и Македонскиот народ.
3. Формирање на Генерален Совет на Македонците од државата, окупираните територии и иселеништвото, за заедничко политичко делување врз база на рамноправност со цел спас на државата и идентитетот.
а) Формирање на работни тела на Генералниот Совет на Македонците
б) Формирање на координативно тело за обединување на Македонците од Македонија и иселеништвото сите основи :
економска, политичка, спортска, културна, верска – Национално и Духовно Обединување
в) Формирање на координативно тело од експерти по Уставно и Меѓународно право со цел поништување на сите штетни
меѓународни и билатерални договори потпишани во име на државата и народот.
г) Формирање на координативно тело за изработка на обемна економска програма за развој на Македонија.
4. Разно.

https://kolozeg.info/2019/06/12/

 

На прво место

News image

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен

Замешаноста на Заев во случајот „Рекет“ е се поочигледен.

Историја

News image

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Кичево, 116 години од битката на „Ѓурѓејца“, 4-ти август 1903 година

Иселеници

News image

Академикот Ферид Мурад – американски нобеловец (10)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ – САД

Култура и туризам

News image

Триумфални порти (арки) во Битола

Триумфални порти (арки) во БитолТриумфални порти (арки) во Битола

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (22)

ПЛЕМИЊАТА  ЈОНЦИ И МИНОИ ОД МАЛА АЗИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.