Четврток, 13 Јуни 2019    PDF Печати Е-пошта
Дали Македонија ќе се распадне сега кога датум дефинитивно нема во јуни
Законот за попис е доказ за тајното редефинирање на Македонија

Законот за попис е доказ за тајното редефинирање на Македонија

Лидерот на опозицијата Христијан Мицкоски вели дека предлог законот за попис е доказ дека во Мала Речица во седиштето на ДУИ меѓу двата круга на изборите се случила средба меѓу Ахмети и Заев на која е договорено редефинирање на Македонија како унитарна држава.
Со пописот власта сака да даде математичка подлога на политичкиот договор со кој Македонија ќе стане држава со поинакво државно уредување што ВМРО-ДПМНЕ нема да го дозволи – вели Мицкоски во интервју на Алфа за емисијата Отворено.

Предходно опозицијата најави дека ќе го бојкотира пописот ако не се почитуваат правилата на Еуростат.

Според предлог-законот за попис треба да се попишат сите граѓани кои што имаат македонски матичен број дури и ако со децении не живеат во Македонија што е спротивно на правилата на ЕУ.

Мицкоски во интервјуто побара политичка одговорност од вицепремиерот Бујар Османи, кој во интервју изјави дека ако Македонија не добие во јуни датум за преговори земјата ќе се распадне.

Дали Македонија ќе се распадне сега кога датум дефинитивно нема во јуни, праша Мицкоски.

 

На прво место

Иселеници

News image

Борис Ничов – бизнисмен и градител на „Преспанскиот крст“ (15)

„МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ - САД

Култура и туризам

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: ПИСАТЕЛОТ СТЕРЈО СПАСЕ ОД ГЛОБОЧАНИ – ЗНАЧАЕН ЛИТЕРАТУРЕН ТВОРЕЦ (2)

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (27)

МИГРАЦИЈАТА НА ДОРЦИТЕ (ХЕЛЕНИТЕ) ВО ПЕЛАЗГИЈА

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.