Среда, 26 Јуни 2019    PDF Печати Е-пошта
ЗНАЕТЕ ЛИ ЗОШТО БУГАРИТЕ ГО КРИЈАТ ОВОЈ ЧОВЕК КОЈ ПО НАЦИОНАЛНОСТ БИЛ БУГАРИН?

65190279 10156090793555966 5095093860426579968 nЗНАЕТЕ ЛИ ЗОШТО БУГАРИТЕ ГО КРИЈАТ ОВОЈ ЧОВЕК КОЈ ПО НАЦИОНАЛНОСТ БИЛ БУГАРИН?

ЗАТОА ШТО ТОЈ УШТЕ ВО 19 ВЕК ЈА ЗАКОПА БУГАРСКАТА ПРОПАГАНДА.
Петар Драганов бил филолог и лингвист , по националност Бугарин од Бесарабија, и тој од 1885 до 1887 година во Солун ги проучувал дијалектите на учениците Македонци од територијата на цела етничка Македонија кои во тоа време се школувале во Солун.
Пред да дојде во Солун , Драганов мислел дека Македонците се Бугари (затоа што така го учела бугарската пропаганда) , но откако ги проучил македонските дијалекти заклучил дека МАКЕДОНЦИТЕ СЕ ПОСЕБЕН НАРОД, дека НЕ СЕ НИТУ БУГАРИ НИТУ СРБИ, ТУКУ САМОСТОЕН БАЛКАНСКИ НАРОД.

Откако го изнел своето мислење дека Македонците се посебен народ , Бугарите веднаш го вратиле назад.

Подоцна во Русија Петар Драганов ќе ги постави основите на МАКЕДОНИСТИКАТА

 

На прво место

News image

Никола Груевски: Секој министер треба да знае што зборува, доколку сака народот да го смета за сериозен

Никола Груевски: Секој министер треба да знае што зборува, доколку сака народот да го смета за с...

Историја

News image

Македонскиот етнос и етногенезата на Македонските династии

Краток опис на античката историјата за Македонија и нејзиното име

Иселеници

News image

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против законот за јазици

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против зако...

Култура и туризам

News image

Брсјаци и Мијаци

Брсјаци и Мијаци, двете најсочувани племиња на нашата територија, вечните ривали но сепак најдобри...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (39)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -III ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.