Среда, 26 Јуни 2019    PDF Печати Е-пошта
Заев нов тренер на ФК Беласица
Заев нов тренер на ФК Беласица

Заев нов тренер на ФК Беласица

Премиерот Зоран Заев ќе е в.д. тренер на фудбалскиот клуб Беласица од Струмица со цел да го искачи на тронот на фудбалска Европа, каде последниве години доминираат Реал Мадрид, Ливерпул, Баерн Минхен, Барселона, Јувентус и другите европски великани. Заев доаѓа на местото на Данчо Драганчев кој од прв тренер ќе му стане советник на премиерот во раководењето со фудбалскиот тим од градот под Беласица.

Се одлучив на овој чекор бидејќи е време Беласица да заигра со полн потенцијал кој го има. Јас како премиер и министер за финансии, а воедно и в.д. заменик министер за култура, имам сепак доволно слободно време за да можам да се посветам и на фудбалот. Па како што блеска Македонската економија и со успесите во меѓународната политика, така имам за цел од Беласица да направам блескава екипа која ќе атакува на лигата на шампионската…табела, или слично рече Заев.

Според него нема конфликт на интереси меѓу тоа што е навивач на Шкендија, а тренер на Беласица.

Тоа со Шкендија си е приватна работа, до срцето која што ја чувам или слично. Но сум докажал дека ништо не ми пречи во животот за да го одвојам личното од професионалното. Доказ за тоа е што не го ставив министер за финансии брат ми, туку јас се жртвував за да не речат ете брат му го стави, иако секогаш братот се грижел за финансиите во семејството и тој ме научил се што знам за финансии, додава Заев.

За овој свој ангажман Заев најави дека очекува да биде номиниран за нобелова награда за економија, спорт и блескање на целокупното опшесфо.

 

Историја

News image

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

Култура и туризам

News image

Македонска сага“ на Гоце Марков во трка за победа за италијанскиот конкурс за поезија „Ил Парнасо

„Македонска сага“ на Гоце Марков во трка за победа за италијанскиот конкурс за поезија „Ил Парнасо“ ...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (35)

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АНТИЧКИОТ МИТОЛОШКИ СИСТЕМ НА БАЛКАНОТ – I ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.