Четврток, 27 Јуни 2019    PDF Печати Е-пошта
Е, баш се мрчатори овие од ГРЕКО!

alt

Диана М. Младеновска

Е, баш се мрчатори овие од ГРЕКО!

Што им треба сега да отвораат дебата во општеството за секакви прашања, кога некои веќе со денови ја заморуваат јавноста со калкулации за сите можни и невозможни ефекти од владината мерка за поврат на дел од ДДВ за граѓаните, ги критикуваат новите кадровски решенија во Владата, а згора на тоа и амбасадорите на земјите-членки на ЕУ од ништо непредизвикани, еден по еден се излетуваат и јавно ѝ замеруваат на Владата поради несработените домашни задачи добиени од Брисел

Што беа овие констатации содржани во последниот извештај на Групата на држави против корупција (ГРЕКО), која ја следи усогласеноста на 49-те земји-членки со антикорупциските инструменти на Советот на Европа, а за кој на Владата ѝ беа потребни дури три месеци да го објави? „Дискутабилната антикорупциска рамка“, но и многу други слични нешта се предмет на извештајот од таканаречениот петти круг на евалуација, која започна на први јануари 2017 година. Тоа значи дека станува збор за (не)дела на актуелната влада, која по сѐ изгледа не успеала да се ослободи од лошото генетско наследство на своите претходници.
Имено, во извештајот се вели дека земјава успеала да воспостави доста широка политичка и институционална рамка за спречување и борба против корупцијата со Државната програма за репресија на корупцијата и намалување на судирот на интереси за 2016-2019 година, но и оти „целокупната сила на антикорупциската рамка е дискутабилна, бидејќи спроведувањето различни политики и закони е слабо и селективно во практиката“.

На хартија, како што се додава, е воспоставена доста широка политичка, правна и институционална рамка за спречување и борба против корупцијата, но сепак спроведувањето на тие политики и закони е слабо и селективно и честите законски измени создадоа општа непредвидлива средина и дозволија корумпирани јавни службеници да дејствуваат неказнето. Освен тоа, се наведува и дека системот на кривична правда не е успешен во борбата против корупцијата и дека не се гонат систематски случаи од висок профил или политички чувствителни случаи.

Сѐ некакви мрчатори! Секој ден сѐ побројни и погласни. Како да земаат замав со своите критики, растерувајќи ги и најупорните додворувачи што до скоро со своите ласкави критики ја воздигнуваа власта високо кон облаците, свесно ризикувајќи притоа не само да се воспостави континуитет со поранешниот „режим“ туку и нејзиното приземјување да биде мошне болно и трауматично

Поради сето ГРЕКО го поставува и прашањето дали судството во земјата може да почне да функционира независно и непристрасно, а го проблематизира и капацитетот на јавниот сектор за спречување корупција. За организацијата проблематично е и широкораспространетото политичко мешање во работата и во именувањата во јавната администрација, при што, како што се истакнува, често доминираат етнички елементи. Ниту непотизмот и судирот на интереси не се соодветно третирани од страна на надлежните институции, заклучиле од ГРЕКО, од каде што и медиумите ги сметаат за неслободни. Има уште и забелешки во однос на правилата за интегритет при назначувањето на советниците во Владата, политизацијата на полицијата… сѐ на сѐ, вкупно 23 препораки што треба да се имплементираат до 30 септември 2020 година. Е, баш се мрчатори овие од ГРЕКО!

Што им треба сега да отвораат дебата во општеството за секакви прашања, кога некои веќе со денови ја заморуваат јавноста со калкулации за сите можни и невозможни ефекти од владината мерка за поврат на дел од ДДВ за граѓаните, ги критикуваат новите кадровски решенија во Владата, а згора на тоа и амбасадорите на земјите-членки на ЕУ од ништо непредизвикани, еден по еден се излетуваат и јавно ѝ замеруваат на Владата поради несработените домашни задачи добиени од Брисел. Сѐ некакви мрчатори!

Секој ден сѐ побројни и погласни. Како да земаат замав со своите критики растерувајќи ги и најупорните додворувачи, кои до скоро со своите ласкави критики ја воздигнуваа власта високо кон облаците, свесно ризикувајќи притоа не само да се воспостави континуитет со поранешниот „режим“ туку и нејзиното приземјување да биде мошне болно и трауматично.

Оваа е-пошта е заштитена од spambots, треба да вклучите JavaScript за да ја видите

https://www.novamakedonija.com.mk/pecateno-izdanie/

 

На прво место

News image

НА МАКЕДОНСКИТЕ ДРЖАВЈАНИ ИМ СУДАТ ,,СЕВЕРЏАНСКИ,, СУДИИ

Мирка Велиновска со прашање до интелектуалците

Историја

News image

Македонскиот етнос и етногенезата на Македонските династии

Краток опис на античката историјата за Македонија и нејзиното име

Иселеници

News image

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против законот за јазици

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против зако...

Култура и туризам

News image

Брсјаци и Мијаци

Брсјаци и Мијаци, двете најсочувани племиња на нашата територија, вечните ривали но сепак најдобри...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (39)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -III ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.