Недела, 07 Јули 2019    PDF Печати Е-пошта
Никола Србов: Живи луѓе ќе јадеме

Nikola SrbovНикола Србов

Живи луѓе ќе јадеме

Знаевме дека имаат конструирано случаи за сите луѓе кои се дел од ВМРО ДПМНЕ и луѓе кои јавно ја критикуваат Владата и се препознатливи за јавноста, но повторно не демантираа, тие имале конструирано случаи за секој еден кој ним им пречи, без разлика дали критикува јавно и дали јавноста го препознава.

Овие случаи се класични конструкции како оние од најтемното доба на партиско – полициски местенки во поранешната држава. Дури и да се согласиме со изјавите дека овие луѓе се виновни, што сеако е дискутабилно, и да се согласиме дека мерките за обезбедување се оправдани, што е ептен дискутабилно, повторно останува впечатокот на партиско – полициски прогон заради тајмингот на нивно активирање. Власта ги впрегнува сите свои сили и апси луѓе во моменти кога нејзе и е потребен дефокус или материјал за црна кампања против опозицијата. Тоа во нормални демократски држави, во кои ние не спаѓаме, го нема веќе со децении, а некаде се во прашање и векови.

На тајмингот се надоврзуваат и одлуките на Судот за одредување на мерка притвор на сите кои се опфатени со овие монтирани случаи. Притворот, покрај тортурата врз обвинетите, е и алатка за испраќање на порака, затоа, игнорирајќи ја неговата оправданост, истиот речиси секогаш се одредува. Во последниот случај власта испраќа порака до повеќе таргет групи. Повторно се изживува врз Миле Јанакиевски, па сега тоа го засилиле и со луѓе од сегашното раководство на ВМРО ДПМНЕ како Димитар Димевски сакајќи да зададе удари од сите страни. Но, во пресрет на партиските чистки во администрацијата, Владата одлучи да испрати недвосмислена порака во духот на „живи луѓе ќе јадеме… од хигиеничарка до директор“ со апсењето и одредувањето на мерка притвор на службенички вработени во јавната администрација. Со тоа јасно ни кажува дека сите се на удар.

Но сите луѓе кои се дел од ВМРО ДПМНЕ знаат дека ова е препознатлив начин на владеење на СДСМ, и истите знаат дека нам ни е судбина да се бориме кога веќе сме се нафатиле да работиме за Македонија. Така било од секогаш, така ќе биде и понатаму.

https://republika.mk/kolumni/zivi-lugje-kje-jademe/

 

На прво место

News image

Мицкоски: Годината која ја најавуваа за економска е најтешката и најсиромашната за живот

Мицкоски: Годината која ја најавуваа за економска е најтешката и најсиромашната за живот

Историја

News image

Македонскиот етнос и етногенезата на Македонските династии

Краток опис на античката историјата за Македонија и нејзиното име

Иселеници

News image

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против законот за јазици

ОМД: Венецијанската комисија и официјално против зако...

Култура и туризам

News image

Брсјаци и Мијаци

Брсјаци и Мијаци, двете најсочувани племиња на нашата територија, вечните ривали но сепак најдобри...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (39)

ОЛИМПИСКИОТ ПАНТЕОН ВО ПАНОНИЈА -III ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.