Четврток, 18 Јули 2019    PDF Печати Е-пошта
Катица и атентатот кон правдата!

alt
Напишано од Насер Пајазити

Катица и атентатот кон правдата!

Но, Катица Јанева денес се претвори во црна овца во мозаикот на паднатиот правен систем и таа претставува еден грд пример. Галената жена од меѓународниот фактор, од минатата година се претвори во „осамена дама" и таа веќе не беше „челичната специјалка„ кај голем број амбасадори на почитувани земји.

Катица Јанева и Фатиме Фетаи, двете жени од провинција, едната од Гевгелија, а другата од гостиварско Неготино, пред три години се претворија во телевизиски ѕвезди кои со својот ентузијазам рефлектираа искри на надеж дека правдата конечно ќе дојде кај нас. 

Но, Катица Јанева денес се претвори во црна овца во мозаикот на паднатиот правен систем и таа претставува еден грд пример.

Галената жена од меѓународниот фактор, од минатата година се претвори во „осамена дама” и таа веќе не беше „челичната специјалка„ кај голем број амбасадори на почитувани земји.

Катица Јанева уште од самиот почеток, без двоумење беше најсилната личност во државата, која со Фатима и Ленче се претворија и во „специјалес дами„ со супер луксузна гардероба, со која дефилира во јавноста. 

Надежта за вистинската правда  исчезнуваше, а тоа не ја импресионираше Катица, која не се двоумеше да објави фотографии на инстаграм со „Боки13″, контроверзниот лик, кој му ја провалуваше својата судбина.

Незадоволството на граѓаните кон СЈО се намалуваше секој ден, така што кон крајот на 2018 година, незадоволството дојде на 41 отсто. Ова беше показател дека оваа институција тргна кон неповратно фијаско.

Десетици случаи  со стотици осомничени и обвинети, нема ниту еден епилог, ниту еден не отиде во затвор. Никола Груевски избега во Будимпешта, Сашо Мијалков ги минува своите денови во хотелот „Marriot”, Орце Камчев шета со својот пасош,  Гордана Јанкуловска, исто така се спаси. Така што оваа институција се претвори како заигран аутсајдер во системот. 

Но, сето оваа имаше цена, која беше голем товар за џебовите на граѓаните. СЈО само во 2018 потроши 195 милиони денари или повеќе од 3,2 милиони евра, фрапантни трошоци со хипер плати и секакви бенефиции. 

Дали Катица Јанева е злоупотребувана или учествува во случајот „Рекет”, ова ќе се обелодени во текот на целосната обработка на случајот што е во рацете на Вилма Русковска. 

Но, пред сè Катица Јанева мора да биде одговорна за десетици други случаи, кои ги најавуваше како што е кумановскиот случај „Монструм, другите монтирани случаи, сомнежите зошто не се покренати обвиненија против многу функционери на ДУИ , кои беа дел од владата со ВМРО-ДПМНЕ, итн.

 Транспарентната одговорност треба да открие дали Катица Јанева станала продолжена рака на политичките и на подземните игри, кои го разнишаа патот кон вистинските реформи, кои се уште ги нема и поради тоа добивме црвен картон од Брисел.

Колапсот на Специјалното обвинителство е колатерална непоправлива штета, но и ужасен аларм кој ја уби надежта за реформи на правосудството.

Авторот е уредник во ИНА.

https://plusinfo.mk/

 

Историја

News image

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

Култура и туризам

News image

Македонска сага“ на Гоце Марков во трка за победа за италијанскиот конкурс за поезија „Ил Парнасо

„Македонска сага“ на Гоце Марков во трка за победа за италијанскиот конкурс за поезија „Ил Парнасо“ ...

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (35)

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АНТИЧКИОТ МИТОЛОШКИ СИСТЕМ НА БАЛКАНОТ – I ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.