Недела, 25 Август 2019    PDF Печати Е-пошта
Па другари, ќе има ,,Пада влада” и тоа многу брзо

Operation Overlord за пад на Заев

Пишува: Светислав ВАСЕВ

Operation Overlord за пад на Заев

Систематски, внимателно, без ниту една грешка, се одвива операција за рушење на власта на Зоран Заев.

Се прашувате дали е можен негов спас? – Ќе одговорам – Не! Контурите одамна се исцртани, потписот е јасен. Го руши меѓународната заедница. Да, онаа меѓународна заедница на која и вети дека ќе донесе право и правда, борба против корупцијата и криминалот, и пред се демократија.

Замислете да сте вие некој челник на држава од Западот, и да гледате како некој Зоран Заев, една година по ред разговара и оддава информации на руски комичари, за кои мисли дека се поранешниот претседател на Украина, Петро Порошенко. Го гледате истиот тој Зоран Заев како се колне во ЕУ и НАТО, а во исто време е потонат во криминал до гуша. Почнувајќи од епидемијата со непотизмот, грантовите од Фондот за иновации, случајот Леонардо, тендерите во РЕК и здравство, за кои имаше сомнежи во јавноста дека се местени, па се до најновата афера Рекет, каде лично е спомнато името на Зоран Заев. Секако не треба многу да мислите. Заклучокот е јасен. Заев ги потроши сите кредити кај меѓународната заедница. Картата на која се надеваше веќе ја нема. А народот? Народот одамна го нема. Оставен е Заев сам на удар на ветрот. И тоа го знае и затоа е нервозен и паничен. Поддршка кај граѓаните нема, а ја загуби и таа кај меѓународна заедница.

Па другари, ќе има ,,Пада влада” и тоа многу брзо.

Последниот акт на насилие, кое Заев го покажа вчера со закана кон новинар и медиум затоа што објавиле документ до кој дошле е само показател дека тоне. Заканата со тужба за клевета во овој случај е неадекватна и само обид за заплашување. Се прашувате зошто? Затоа што не станува збор за клевета. Медиумот само пренесува информации од документ до кој дошол, а не презентира сопствен став. Ниту новинарот, ниту медиумот не можат да докажат дека Заев е вмешан или не во Рекет. Тоа Заев треба да го докаже пред ЈО, кога ова согласно наведеното во текстот, а согласно исказот на Камчев ќе се охрабри и ќе го повика на распит.

И додека ја пишувам оваа колумна читам Ларис Гајсер, новинарот кој ги објави снимките, од милионскиот Рекет веќе најавува нови продолженија. Вратете се на почетокот на оваа колумна сега, и веќе се ви е јасно. Броени се деновите на оваа влада! Ќе си замине разголена, со сиот криминал и корупција кои се направени.

Општеството ќе биде раздразнето. Довербата во институциите на системот разнишана и токму затоа се потребни итни чекори за обнова на Македонија. Втора шанса за ставање на државата на вистинси колосек ќе немаме. Од нас зависи.

По падот на Заев и расчистувањето на овој срам, потребна е итна ревизија на сите судски пресуди и истраги во тек реализирани изминативе минимум три години. Коренити реформи во правосудството. Силен придонес на целото општество за воспоставување на системот на владеење на правото.

Хаосот во кој живееме мора да престане. Матното мора да се избистри. Потребен е ред и поредок.

 

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.