Вторник, 08 Октомври 2019    PDF Печати Е-пошта
Светислав ВАСЕВ: Расипана плоча

           Расипана плоча

 

ВМРО-ДПМНЕ тргнува на терен, почнува со теренски посети, и промовира нов начин на креирање програма. Гледа Заев, почнува и тој. Но сосема невешто, неавтентично.

пишува: Светислав ВАСЕВ

Заев го копираше ВМРО-ДПМНЕ во начинот и во пристапот, а го украде слоганот од хрватските социјалдемократи. Копира, но изгледа бледо. Како невешт папагал кој сака да го имитира сопственикот. Слушате некој звуци, но не распознавате зборови. Како расипана плоча, која застанува на еден ист рефрен. Така и Заев.

Граѓаните знаат што може да очекуваат од Заев, три години лаже, суши. Ветуваше брда и долини, автопати, железници, болници, школи, гасоводи и што ли уште не. Си поминаа три години, а ништо не направи. На секоја прозивка од граѓаните, повторува едно те исто, владата е транспарентна. Додека во позадина се прави криминал, па гледаме скандали од типот на Рекет 1 и Рекет 2, буквално се краде на ангро, Заев продава наивност.

И додека се полнат нечии џебови, граѓаните се се посиромашни. Државата се задолжува, а ништо не се гради се е во застој, гледате како некој нови тазе формирани фирми добиваат милионски бизниси.

Правосудниот систем е впрегнат од власта на прав пат за осуда на неистомислениците, додека криминалци се ослободуваат.

И така се во круг, Заев три години повторува исти ситуации. Но на лошата изведба и доаѓа крај. За овој папагал во домот наречен Македонија повеќе нема место. Тоа го кажуваат и анкетите. Граѓаните се се погласни, промените доаѓаат.

 

На прво место

News image

Стевчо: Ја избркаа Рашела и сега им е крив оној тивок ненаметлив професионалец Чулев

Стевчо Јакимовски: „Ајде да зборуваме чесно! Без предрасуди и политички предубедувања по три мес...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.