Среда, 09 Октомври 2019    PDF Печати Е-пошта
Кој ја стави Македонија во група со Албанија?

        Србов: Кој ја стави Македонија во група со Албанија? Жртва ќе биде само нашата држава која скапо ќе ги плаќа погрешните политики и договори

Србов: Кој ја стави Македонија во група со Албанија? Жртва ќе биде само нашата држава која скапо ќе ги плаќа погрешните политики и договори

 
Пристигнуваат информации дека постои можност да биде блокиран датумот за преговори за Република Македонија со Европската Унија, односно, да не ни биде дозволено да се одделиме од групата со Албанија во која се наоѓаме. Италија, која со Албанија има стратешки односи, односи за кои може да се каже дека се и историски, инсистира и Албанија да добие датум за преговори. И тој однос е сосема легитимен. Од друга страна, останатите земји членки се речиси едногласни дека за Албанија нема датум. И така се влегува во ќорсокак во кој ние сме жртвата. Прашањето е, кој ја стави Македонија во група со Албанија? Кој ја врза земјава на неприроден начин со западниот сосед знаејќи дека Албанија заостанува далеку зад нас во овие процеси?, пишува историчарот и колумнист Никола Србов на својот Фејсбук профил.

-За потсетување, ВМРО ДПМНЕ со време алармираше за овој катастрофален чекор на македонските власти, но тогаш бевме обвинети дека зборуваме за научна фантастика и дека со таа реакција некого “дискриминираме”. Што би се рекло, нашата желба за интеграција во ЕУ за некој била дискриминаторска и… да не употребам потежог збор кој ни беше упатен, вели Србов и додава:

„Кој го кочи сега прогресот на Република Македонија кон Европската Унија, дали е тоа ВМРО ДПМНЕ која алармираше со време за последиците од вештачкото групирање со Албанија или власта која, од само нејзе познати причини, го става на коцка напредокот на еден цел народ?
Во оваа борба за своите стратешки позиции и пријатели жртва ќе биде само Македонија која скапо ќе ги плаќа погрешните политики и договори“.

 

На прво место

News image

Стевчо: Ја избркаа Рашела и сега им е крив оној тивок ненаметлив професионалец Чулев

Стевчо Јакимовски: „Ајде да зборуваме чесно! Без предрасуди и политички предубедувања по три мес...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.