Петок, 08 Ноември 2019    PDF Печати Е-пошта
Заев влегува во историјата како наша најнегативна политичка фигура во последните 28 години

Мицкоски за „Вечерни лист“: Заев влегува во историјата како наша најнегативна политичка фигура во последните 28 години

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за хрватскиот портал „Вечерни Лист“ вели дека Заев направил огромна грешка со промената на името.

Откако Македонија не доби датум за отпочнување преговори со ЕУ, премиерот Зоран Заев најави предвремени парламентарни избори за 12 април идната година, верувате ли дека гласачите ќе го казнат Заев, како што во Грција го казнија Ципрас?

-Грешката е голема и непоправлива. Заев влегува во историјата како наша најнегативна политичка фигура во последните 28 години, а СДСМ оди во опозиција, каде ќе имаат време да анализираат кој згрешил и зошто ја пропуштиле можноста да придонесат нешто за државата и граѓаните. Поразот на Ципрас е внатрешна афера на Грција, исто како што поразот на катастрофалната политика на Заев ќе биде наша работа.

Мицкоски на прашањето „Ако победите на изборите, дали ќе распишете нов референдум за враќање на името Македонија?“ одговара дека референдумот од 1991 година се уште важи за нив.

-Референдумот од 1991 година важи за нас и не гледам зошто би повикале на нов. Луѓето одбираа тогаш. Затоа, не објавивме нов референдум. Нашите одлуки ќе зависат од волјата на граѓаните. Одлуките треба да бидат мудри и измерени. Судбината на Договорот од Преспа ќе зависи од исходот на изборите. Немањето стабилно двотретинско парламентарно мнозинство во парламентот и мнозинството членови на другите етнички групи отвора можност за чекор наназад, бидејќи има многу работа и реформи.

Македонија брзо ќе стане полноправна членка на ЕУ и потоа ќе ги исправи грешките од внатре. Не постои договор што може да ми забрани да бидам Македонец кој зборува македонски и доаѓа од Македонија.

Нашиот концепт не е антиквизација и северизација на Македонија, туку за враќање на македонизмот во Македонија, рече Мицкоски.

 

На прво место

News image

Игор Јанушев шеф на Републичкиот изборен штаб

Генералниот секретар Игор Јанушев ќе биде шеф на Републичкиот изборен штаб на претстојните предвре...

Историја

News image

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

Иселеници

Култура и туризам

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: АМБАСАДОРОТ РИСТО НИКОВСКИ ОД РЕСЕН – ГЛАСНОГОВОРНИК ЗА МАКЕДОНИЈА (10)

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (35)

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АНТИЧКИОТ МИТОЛОШКИ СИСТЕМ НА БАЛКАНОТ – I ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.