Сабота, 09 Ноември 2019    PDF Печати Е-пошта
Македонецот Михаел Мeрклер од Гостивар дизајнираше супер автомобил што ќе се произведува во Канада


Во Канада следната година ќе почне производството на суперспортскиот електричен автомобил кој со екстремно ниската цена треба да направи нарушување на пазарот на егзотични автомобили.
Приказната е интересна бидејќи творец на тоа возило е Михаел Мерклер, млад македонски дизајнер кој живее во Гостивар. Тој го дизајнираше изгледот на суперспорткото возило.

Ова не е негова прва работа. Првпат светот, особено овие наши бивши Ју простори слушнаа за Михаел Мерклер, млад македонски дизајнер, кога го објави дизајнот на Fiat 128 (стојадин) за новиот милениум. Концептот YugoGT500 веднаш потоа ги освои масите, јасно играјќи на емоциите на сите оние на коишто „стојадин“ нешто им значел во животот. 

А сега доаѓа нешто сосема поинаку. Она што сега го нацрта им се допадна на многумина, па се најде и инвеститор. Автомобилот ќе влезе во сериско производство. Неговот оиме е Quds, што доаѓа од зборот Al-Quds што на арапски значи „свет“. Златната маска е инспирирана од Ерусалимската златна купола, најстарата и најубава џамија за многумина.

Основата на овој Quds ќе биде Dubuc Tomahawk, електричен автомобил веќе се произведува во Канада. Првичните проценки наведуваат дека Quds ќе може да достигне 100 км/ч за 2,9 секунди, до брзина од 260 км на час, со теоретски дострел до 800 км.

Зад канадската компанија Electra кој аќе го произведуба стои успешниот бизнисмен Џихаd Мохамед. Тој не планира да заработува од ова, и сака да еко спортски возила што ќе бидат достапни за поголем број луѓе.

Цената на автомобилот нема да биде ни приближно до милион долари или нешто астрономски скапо, туку на ниво од само 70.000 долари.

https://24auto.mk/magazin/zanimlivosti/makedonetsot-mihael-merkler-od-gostivar-dizajnirashe-super-avtomobil-shto-ke-se-proizveduva-vo-kanada/

 

На прво место

News image

Игор Јанушев шеф на Републичкиот изборен штаб

Генералниот секретар Игор Јанушев ќе биде шеф на Републичкиот изборен штаб на претстојните предвре...

Историја

News image

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

ПОТЕКЛОТО НА МАКЕДОНСКИОТ И ЈАЗИКОТ НА НАШИТЕ СОСЕДИ

Иселеници

Култура и туризам

News image

ЛИЧНОСТИ ОД ПРЕСПА: АМБАСАДОРОТ РИСТО НИКОВСКИ ОД РЕСЕН – ГЛАСНОГОВОРНИК ЗА МАКЕДОНИЈА (10)

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ПРЕСПА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“

Фељтон

News image

ОД ПАНОНИЈА ДО ЕГЕЈ (35)

РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АНТИЧКИОТ МИТОЛОШКИ СИСТЕМ НА БАЛКАНОТ – I ДЕЛ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.