Среда, 27 Ноември 2019    PDF Печати Е-пошта
Од СЈО покрај обвинителите ќарувале и функционери од власта

За Фетаи неверојатните надоместоци за специјалните обвинители биле „ништо посебно“

За Фетаи неверојатните надоместоци за специјалните обвинители биле „ништо посебно“

Обвинителката Фатиме Фетаи не гледа ништо спорно и неморално во огромните надоместоци кои ги добивале таа и нејзините колешки од Специјалното обвинителство за молчење во врска со доверливи документи. Само е изненадена од брзината на реакцијата на сите институции да се истражат надоместоците, кои, „не биле далеку од патните трошоци на некои пратеници, и не се разликувале од она што го добивале специјалните обвинители во земјите од регионот“. Иронично забележува дека е зачудена како и Европол не се заинтересирал за нивните пари.

Фетаи тврди дека немало никаков претрес во СЈО, туку барање за собирање документација врз основа на која јавниот обвинител би можел да определи што понатаму. Обвини дека истрагите кои ОЈО ги презеде од згаснатото СЈО седат во фиоки, а поранешните специјални обвинители практично се претворени во „магационери и архивари“ на предметите кои се во фаза на истрага.

Инаку, од СЈО покрај обвинителите ќарувале и функционери од власта. 40.000 евра завршиле во џебот на Примислав Димовски, 33 илјади во џебот Лазо Велковски. 26.000 евра добил и директорот на Финансиската полиција, Арафат Муареми. Пари од оваа каса добиле и деца на функционери на СДСМ и на судии.  20 илјади евра завршиле во џебот на Берниса Рахиќ, ќерка на Есад Рахиќ. Речиси исто добила и Катерина Тунџева, ќерка на директорот на Катастар, Борис Тунџев. 6.000 евра помалку од нив добила Марија Василевска, ќерка на екс директорот на ЕЛЕМ, Сашо Василевски.  На платниот список на СЈО, биле синовите на судијките Мира Ангелеска и Лидија Неделков, како и ќерката на заменичката на Јанева, Елизабета Јосифоска. И уредникот на сега згаснатата 1тв, Сашо Орданоски, земал пари од Јанева. Тој од СЈО наплатил речиси 4,200 евра во текот на 2018-та.

Драган Милосављевиќ

https://alfa.mk/za-fetai-neverojatnite-nadomestoci-za-specijalnite-obviniteli-bile-nishto-posebno/

 

На прво место

News image

Овој човек е главата на фармацевтската мафија во Македонија! Поврзан е со Филипче и Заев?

АФЕРА ФАРМАГЕЈТ (3): Овој човек е главата на фармацевтската мафија во Македонија! Поврзан е со Фил...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (60)

Манојил Мане Јаковлевски со својот патриотизам, со својата љубов кон Македонија, како и со своите ...

Иселеници

News image

ДЕЛ ОД СЛИКАТА НА ПМЦ „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО БЕРЛИН

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

НАРОД, ЛУЃЕ БЕЗ ИСТОРИЈА

Марија Емилија Кукубајска

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (27)

ЕКСПЕДИЦИЈАТА НА АРГОНАУТИТЕ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.