Понеделник, 02 Декември 2019    PDF Печати Е-пошта
Доколку СДСМ сака одговорност за секој што се огрешил пред законите треба да побара Зоран Заев да оди во затвор

Република Македонија е единствената земја во Европа каде премиер е човек кој е аболиран за криминал, кој целата јавност го виде како бара поткуп од 200.000 евра.

Откако е СДСМ на власт секојдневно сме сведоци на криминали и афери на функционери и ниту еден нема разрешница.

СДСМ една година ги скрива деталите за прислушкувањето во обвинителството, затоа што повеќе од очигледно е дека токму тие ги прислушкувале обвинителите за подоцна да ги уценуваат.

Нема одговорност за крвавите тендери во здравство, за криминалните иновации од Фондот,  за тендерот на фирмата Леонардо во М-НАВ, а нема одговорност ниту за тендерот за хеликоптерите.

Градоначалник од СДСМ не одговараше за тепање на граѓанин во неговата канцеларија, пратеник не одговараше за тргување со нелегални супстанци, а не одговараше ниту заменикот министер за загрозување на сообраќајот.

Дека СДСМ бега од одговорност говорат и аферите Рекет и Кеш, каде директно се вклучени функционери и владата, но за да не одговараат се спроведува крајно сомнителна и несериозна истрага, се само за да не се дојде до главата, односно до аболираниот Зоран Заев.

Ако СДСМ е толку загрижена за секој кој се огрешил да одговара, тогаш нема да им биде проблем да ги прифатат двата предлози на ВМРО-ДПМНЕ:

1.Да се направат законски измени со кој ќе се забрани секое лице кое ќе добие амнестија, да се занимава со политика или да врши јавна дејност во државата.

2.Да се отвори дебата, да се консултира правната фела и да се донесат решенија во насока на забрана на аболиција на лица кои се занимавале со политика, бидејќи уште во 2008-та година и случајот „Глобал“ се покажа дека правдата кај нас се изигрува преку несовесно давање на амнестија.

На Република Македонија итно и се потребни независни институции каде единствено ќе владеат правото и  правдината. Тоа јасно е дека не може да се случи додека е СДСМ на власт. Правдата и принципите ќе завладеат по 12 април кога ќе бидат поразени криминалите на СДСМ и ќе започне обновата на Македонија.

ВМРО-ДПМНЕ

 

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.