Сабота, 07 Декември 2019    PDF Печати Е-пошта
Соработката меѓу АК партијата и ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи и во идниот период
Фотографија на Igor Janushev.

Игор Јанушев

Денеска во Истанбул, Република Турција остваривме средба помеѓу Министерот за надворешни на Турција Мевлут Чавушоглу и делегација од ВМРО-ДПМНЕ заедно со потпретседателите Александар Николоски, Владо Мисајловски.

На средбата се разговараше за односите и соработката на АК партијата од Турција и ВМРО-ДПМНЕ како две партии со десничарска ориентација. На средбата стана збор и за односите меѓу Македонија и Турција.

Се констатираше дека односите се добри но е потребно подобрување особено во делот на економската соработка и инвестициите.

Фотографија на Igor Janushev.

ВМРО-ДПМНЕ планира по победата на изборите да работи силно на привлекување инвеститори.

Разговаравме и за турската заедница во Македонија како и за културните односи меѓу Македонија и Турција. Се истакна дека постои простор за дополнително продлабочување. Се нагласи дека членството на Македонија во НАТО ја засилува соработката со Турција.

Се потенцира потребата од реформи со цел Македонија да почне преговори со ЕУ.

Констатиравме дека соработката меѓу АК партијата и ВМРО-ДПМНЕ ќе продолжи и во идниот период.

 

На прво место

News image

Децата во Македонија ќе учат дека Александар Македонски бил Грк, а Македонците Илири

Учебниците по историја во Македонија ќе се преправаат и во нив изричито ќе биде наведено д...

Историја

News image

Заедничка изјава меѓу Јосип Броз Тито и Тодор Живков-(јануари 1976 година)

“Претседателот на Социјалистичка Федеративна Република Југославија и претседател на Сојузот на комун...

Иселеници

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (13)

VI ДРЕВНА МАКЕДОНИЈА ВО ПРАИСОТИРСКИОТ ЕГЕЈ (ДЕЛ III)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.