Понеделник, 09 Декември 2019    PDF Печати Е-пошта
Ако постои синоним за зборот лицемерие тогаш тој ќе се Зоран Заев и СДСМ

79095755 2916824988336948 658556080049094656 n

Дали е точно дека фирмите кон кои должи СДСМ молчат зошто добиваат закани и уцени од власта?

Зоран Заев и Спасовски молчат за долгот на СДСМ од 2.5 милиони денари.

Ако постои синоним за зборот лицемерие тогаш тој ќе се Зоран Заев и СДСМ.

Практично тие прават политичка хајка со впрегнати државни институции врз ВМРО-ДПМНЕ, а го кријат очигледниот долг на СДСМ кој е во износ од 2.5 милиони денари.

Се уште не кажаа на јавноста според кој член на законот постоењето на долг е казниво, бидејќи таков член во законот не постои.

Криминалната двојка Заев и Спасовски молчат за тоа кому му должат.

Дали е точно дека фирмите кон кои должи СДСМ молчат зошто добиваат закани и уцени од власта?

СДСМ мора да каже кои се фирмите кон кои должат, и зошто тие се тајна.

Дали сега Михаузен Костадинов ќе излезе да даде одговори или ќе се сокрие позади уште едно алиби соопштение?

Поенти од одговори на новинарски прашања

Новинарско прашање: Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денес изјави дека отворањето на Законот за јазици ќе значи враќање на состојбата пред рамковниот договор. Ставот на ВМРО-ДПМЕН?

Одговор на Наум Стоилковски: Се покажа уште еднаш дека Зоран Заев нема концепт за државата и за закони и за правда, туку само за концепт Купи ден политики. Тоа е само за да се задржи на власт за да можат да тераат тендерите, да може да тера рекетот, да тераат поткупите, да се богати кланот на власт. Носењето на закон така како што се донесе беше оспоруван процесот и од експертската јавност и од ВМРО-ДПМНЕ. Не треба да се брза, треба да биде согласно уставот и законите и да се почека да се добие известувањето од Венецијанската комисија.

ВМРО-ДПМНЕ не е против унапредување на правата на граѓаните во Република Македонија, но тоа да биде издржано согласно уставот и законите во Република Македонија. Тоа да не биде дел што ќе го отежнува функционирањето на државата и на граѓаните.

ВМРО-ДПМНЕ бараше да се седне и да се разговара и да се направи функционален закон за употреба на јазиците во Република Македонија кој што ќе биде според устав, закон и функционалност и сето тоа да се однесе на оценка на венецијанската комисија за да не се доведеме во ситуација како што е државата доведена сега само заради немањето на концепт на Зоран Заев, освен оној дел од трговијата за да се задржи на власт за да може неговиот клан да се богати.

Новинарско прашање: Вчера протекоа нови снимки во кои што неофицијално еден од говорниците е сведокот во Рекет и обвинетиот во Империја Орце Камчев, вашиот коментар?

Одговор на Наум Стоилковски: Ова е само уште еден од притисоците и уште еден од начините на власта за да се испере себеси во судскиот процес Рекет и да се затскрие себеси. Во Рекет се работи за човек на кој цела Влада и обвинителката и обвинетата му беа на неговото крунисување, така што се што се презема сега е само во насока на власта да може да изврши притисок врз главниот сведок, а можеби и оштетен за да може да се затскрие себеси и нивната улога во оваа афера.

Новинарско прашање: Според последната анкета на ИПИС 4 проценти водите пред СДСМ односно цели 7 проценти кај етничките македонци, додека седум – нула во проценти губите кај етничките албанци, има податок за голема бројка на неопределени 23 проценти, ваш коментар?

Одговор на Наум Стоилковски: Во време кога власта располага со сите сили за притисок кога јавноста гледа дека прислушувањето во јавно обвинителство останува нерасчистено кога ниеден случај на притисоци не се расчистува вие барате да се изјаснат граѓаните да соберат храброст и да кажат дека се за поддршка на опозицијата. Тоа што е јасно е дека оваа власт нема поддршка во јавноста и немаше поддршка во јавноста. Апсолутно е јасно дека на 3 јануари си заминува Зоран Заев тоа е за 25 дена а веќе на 13 Април ВМРО-ДПМНЕ ќе ја преземе власта во Република Македонија.

ВМРП-ДПМНЕ

 

На прво место

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (65)

На 17 јуни 2018 година е потпишан од шефовите на дипломатии на Грција, Никос Коцијас и Македонија,...

Иселеници

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ БИБЛИСКИ РЕЧНИК НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК (9)

Во ова продолжение за читателите на порталот „Македонска нација“ ќе претставиме дел од „Библискиот...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (32)

ПЕЛАШКО-ЕОЛСКА АТИНА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.