Понеделник, 09 Декември 2019    PDF Печати Е-пошта
60 пратеника за ВМРО-ДПМНЕ или двојазичност со СДСМ
60 пратеника за ВМРО-ДПМНЕ или двојазичност со СДСМпишува: Светислав ВАСЕВ
Планот на Мицкоски е Македонија техолошки тигар на Балканот. Од таква Македонија ќе имаат полза сите нејзини граѓани, без разлика на етникум. Македонија која ќе биде конкурентна на најразвиените економии. За тоа Тој има и план и стратегија. Неговиот мандат не треба да биде мандат за борба со прашањата како двојазичност, туку борба за економски развој, запирање на иселувањето, подобри услуги од јавниот сектор, силен приватен сектор. За да може да се исполни планот за обнова на Македонија потребни се 60 пратеници за ВМРО. За никој да не може да се осуди да го уценува Мицкоски.

Победник на претстојните парламентарни избори е ВМРО-ДПМНЕ, тоа го кажуваат сите анкети! И нашите, и нивните и странските. На крај тоа го зборува народот.

Проблемот на државата и нацијата е во тоа што процесите кои ги започна Заев, не се запираат со едноставна победа на избори. Тиранската платформа очигледно ќе се прошири и ќе ја видиме како предизборна платформа на албанските партии за промена на Уставот со цел целосна двојазичност на државата.

Во состојба во која владината ДУИ нема економски успеси за граѓаните, ќе удри на национализам кај албанците, а со тоа, на истото ќе ги принуди и опозициските албански партии, по што ќе имаме ситуација на докажување кој е поголем албанец, трка во која Заев нема да изостане. Наместо ситуација кој повеќе инвестиции ќе донесе, кој подобра даночна политика ќе воведе, кој повеќе благодети за граѓаните ќе овозможи, ние ќе се заглавиме во апстрактна дебата и работи кои не нѐ носат напред, туку назад.

На нашите сограѓани албанци наместо поголеми плати, подобри патишта и поквалитетни услуги ќе им биде сервирана двојазичност, која ниту ќе ги направи побогати, ниту посреќни, ниту пак ќе ги одврати да не се иселуваат, туку ќе ги заглави во бунилото на минатиот век, а со нив и ние ќе бидеме заглавени. Наместо тоа ВМРО-ДПМНЕ ниду алтернарива и почитување на ставовите на Венецијанската комисија, целосна демократизација на земјата и конечно по 30 години да тргнеме напред.

Двојазичноста и се друго е за заслепување на албанскиот електорат. Вистинските цели се грабеж на државата од страна на актуелната власт, осиромашување на народот и целосна сопственост врз приватниот сектор. Состојба на која мора да и дојде крај. Потребна е обнова. И тоа народот го знае.

Обновата на Македонија може да дојде само со воспоставување на ефикасен правен систем, држава еднаква за сите и поволни економско-даночни политики. Обновата на Македонија ќе дојде со убедлива победа на ВМРО.

За да дојде до обнова, а во меѓувреме да ја зачуваме Македонија каква што ја знаеме ВМРО има потреба од 60 пратеници. Да нема уцени и никакви постизборни коалицирања на штета на Македонија и нејзината иднина, потребно е победата да биде убедлива.

Затоа не е прашање дали ќе победи ВМРО, тоа сигурно ќе биде! Да се избориме за 60 пратеници, за Македонија каква што ја посакуваме. Не на штета на албанците или било кој друг, туку на бенефит на секој еден граѓанин. За држава со граѓански концепт, но држава која ќе ја почитува традицијата, културата и историјата.
За држава која ќе гледа кон иднината, но ќе го почитува минатото на секој.

Планот на Мицкоски е за Македонија техолошки тигар на Балканот. Од таква Македонија ќе имаат полза сите нејзини граѓани. Македонија која ќе биде конкурентна на најразвиените економии. За тоа има и план и стратегија. Неговиот мандат не треба да биде мандат за борба со прашањата како двојазичност, туку борба за економски развој. За да може да се исполни планот за обнова на Македонија потребни се 60 пратеници за ВМРО, за никој да не може да се осуди да го уценува Мицкоски.

Дадов две паралели. Секој нека размисли во која Македонија сака да живее. Оваа на Заев, со криминал, рекет, корупција и квази рамноправност преку двојазичност или напредна држава, каде преку економски напредок ќе имаме реална еднаквост на граѓаните која ќе ја имаме со ВМРО!? Јас сум за втората, а знам и вие!

https://lider.com.mk/makedonija/60-pratenika-za-vmro-dpmne-ili-dvojazichnost-so-sdsm/

 

На прво место

News image

БУГАРСКИТЕ ВЕСНИЦИ ОД 1905 ГОДИНА ЈА НАПАЃАЛЕ МАКЕДОНСКАТА НАЦИОНАЛНА ДЕЈНОСТ НА ГОЦЕ ДЕЛЧЕВ

Во нашата јавност е малку познато дека, за разлика од денес, бугарските весници од околу илинденск...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (72)

Македонскиот народ се соочува со огромни притисоци и со оваа марионетска власт предводена од лидер...

Иселеници

News image

БОГАТО МИНАТО И СЕГАШНОСТ НА ДРЕВНАТА МАКЕДОНСКА ЗЕМЈА (3)

Во 2020 година се навршија 55 години од осветувањето на ...

Култура и туризам

News image

МАНИФЕСТАЦИЈАТА „ЈУГОСЛАВИЈА ВО ЧЕСТ НА СВ. КИРИЛ“ ВО РИМ ВО 1979 ГОДИНА - ДЕЛ I (23)

ЕДИНАЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ 

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (39)

  ХЕСПЕРИДИНИТЕ ГРАДИНИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.