Среда, 11 Декември 2019    PDF Печати Е-пошта
Документите говорат дека е уништен дански инсулин

Документите говорат дека е уништен дански инсулин, а не турски, СДСМ и МЗ треба да ги сносат последиците за штетата

СДСМ и министерството за здравство очигледно се многу нервозни за откривањето на аферата ИНСУЛИН.

Фатени во скандалот кај уништиле што огромни количини инсулин со валиден рок до 6 и 7 месец 2020 година сега се обидуваат невешто да се правдаат со флоскули, лаги и манипулации.

Тие треба да и одговорат на јавноста и на пациентите зошто се уништени количини на инсулин со валиден рок од светски познатиот произведувач Ново Нордиск од Данска чија вредност се мери во милиони.

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?

Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и СДСМ ваквите документи не ги негираат.

Рокот на инсулинот истекува 2 години по производството, според светската пракса, што значи дека токму во време на СДСМ се набавувала оваа количина инсулин имајќи во предвид дека уништениот инсулин имал валиден рок до 6 и 7 месец 2020 година

Кој утврдил дека оваа количина инсулин е за уништување и притоа го одобрил тоа, наместо да биде дадена на пациентите?

Кој ќе ги сноси последиците за оваа милионска штета?

Нервозата во СДСМ и министерството за здравството е разбирлива. За ова ќе треба порано или покасно да дадат одговори , но и да понесат одговорност.

ВМРО-ДПМНЕ

 

На прво место

News image

СВЕТИ АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ

СВЕТИ АТАНАСИЈ ВЕЛИКИ- 31/18. I

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (41)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (41)

Иселеници

News image

Саша Узунов

Австралиски официјален документ од 1925 година - Меморан...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (5)

III ЕПИСТЕМОЛОГИЈА (Теорија на знаењето) НА ОНОМАСТИКАТА НА ПАНОНИЈА (ДЕЛ II...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.