Недела, 26 Јануари 2020    PDF Печати Е-пошта
Тимови од раководството на ВМРО-ДПМНЕ почнаа со акција ,,Обновата ПРЕД ВАШИОТ ДОМ”

1 31

1 30

На 25 јануари 2020 година тимови од раководството на ВМРО-ДПМНЕ почнаа со акција ,,Обновата ПРЕД ВАШИОТ ДОМ”

Ќе биде посетено секое село и секој град, за да ги погледнеме луѓето во очи, да разговараме, да ги слушнеме нивните предлози за обновата која ќе ја правиме после 12-ти април.

Дел од тој тим во состав: Антонио Милошески, пратеник во Собранието на Република Македонија, Драги Димитриевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Ѓорѓија Сајкоски-Претседател на ОК Кичево и Мане Јаковлески, еден од основачите на ВМРО-ДПМНЕ и координатор на тимот на Ветерани на ВМРО-ДПМНЕ, ги посетија живописните кичевски населени места Србјани и Другово.

Пред големата маса народ говорниците ги истакнаа проблемите кои, доколку не се решат во најскоро време, можат да бидат многу опасни за натамошниот развој и опстанокот на нашата држава – Република Македонија.

Со силата на аргументацијата и живописниот збор, говорниците го потенцираа фактот дека Македонија е прва во Европа по корупација, по криминал, со најголема невработеност меѓу младите и со сериозен проблем поради иселувањето.

Изминативе три години, СДСМ владее со лаги, измами и криминал, со мафија која профитира милионски суми незаконски заработени пари, со партизирана администрација, со нарушена безбедност која продуцира секојдневни пукања, убиства, кражби и други насилија, бидејќи СДСМ пушти на слобода 1.200 криминалци и убијци, а затвори и осуди на временска казна од 2.5 века млади македонски патриоти, чија единствена вина е затоа што си ја сакаат Македонија.

Чудовишно и непримерно за нешто што мислевме дека заврши во 1990 година. Говорниците го потенцираа и застрашувачкиот факт дека Македонија е единствената земја во светот чија влада работи за разнебитување и растурање на државата по потпишувањето на срамните и национално понижувачки договори со Грција, Бугарија и Албанија. Затоа, потенцираа говорниците, Македонија доживува катаклизмички и епски потреси на сите полиња што сите нас не загрижува и растревожува. Луѓето бараат решение на ова лудило, бараат некој да ги заштити, замислете, во соспствената земја од сопствената власт. Ниту чуено, ниту видено во досегашната општоцивилизациска историја.

Говорниците искрено, со чувство на почит, ги слушнаа и проблемите со кои се соочуват месните жители. Им посочија заеднички да се најде начин да им се помогнеме во решавање на личните проблеми, но и проблемите со кои се соочуваме како држава, а кои ги продуцира досегашната власт.

Боли оваа вистина кога ќе слушнете дека ако не се тргне ова власт на 12 април, дел од жителите ќе се иселат, бидејќи не гледаат повеќе перспектива и надеж да живеат на своите вековни и прадедовски огништа. Затоа, порачаа говорниците, на целата ова агонија која жестоко е притисната од криминалот и безредието, мора да и се стави крај, за пустошењето и иселувањето да сопрат, а надежта и достоинството да се вратат. Затоа е тука ВМРО-ДПМНЕ, како патриотска партија, која има визија како да се обнови Македонија, како повторно да се изгради и да биде просперитетна и напредна. Мора да му се врати достоинството на македонскиот народ, насмевката на неговото лице, вербата во тоа што ќе го работи и за што ќе живее. Зашто за тоа сме должни на нашите претци, но, и на нашите поколенија.

Со победата на 12 април и промената на власта која е извесна и која веќе никој не ја става под прашање, дефинитивно ќе дојде спасот за Македонија, за македонскиот народ, за младината, за пензионерите и за сите граѓани на Македонија, Затоа, поддршката од народот е повеќе од видлива и тоа уште повеќе не обврзува да ја оправдаме нивната доверба за општото добро на сите нас и за нашата Република Македонија и нејзината обнова.

Да живее Република Македонија

1 2

1 27

1 21

1 11

Македонска нација

 

На прво место

News image

Заев лаже, финансирањето на ВМРО-ДПМНЕ е чисто

Мицкоски докажа дека Заев лаже, финансирањето на ВМРО-ДПМНЕ е чисто

Историја

News image

Грчки фашисти

Грчките фашистички окупатори си даваат за право да присвојуваат Македонска територија историја и и...

Иселеници

News image

СРЕДБИ КОИ СЕ ПАМЕТАТ

Поранешниот претседтел на Репубика Македонија Ѓорѓе Иванов...

Култура и туризам

News image

Д-р Виолета Ачкоска - познавач на македонската историја (9)

ДЕЛ ОД ВИСТИНАТА ЗА ЛИЧНОСТИ ОД МАКЕДОНИЈА ВО ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (9)

IV РАЗВОЈ НА ПАЛЕОГРАФИЈАТА НА БАЛКАНОТ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.