Четврток, 13 Февруари 2020    PDF Печати Е-пошта
Момировски: Одлуката на Спасовски за разрешување на Мизрахи е политичко самоубиство

Момировски: Одлуката на Спасовски за разрешување на Мизрахи е политичко самоубиство

Според новинарот Горан Момировски, доколку Парламентот одлучи да ја разреши министерката за социјала и труд во техничката влада на Република Македонија

– Рашела Мизрахи, или тоа место ќе остане празно, затоа што според Пржинскиот договор тоа место и припаѓа на опозицијата или ВМРО-ДПМНЕ ќе приложи нов кандидат. Но, можеби ВМРО-ДПМНЕ ова ќе го искористи и во други ПР цели што е прашање на партијата, истакна вечерва новинарот Горан Момировски на 24 телевизија.

Според Момировски, ова барање на Оливер Спасовски да ја разреши Мизрахи поради тоа што стоела пред табла на Р. Македонија, која пак што таму стои од времето на Мила Царовска, е политичко самоубиство.

-Кога анкетите покажуваат дека граѓаните се за ЕУ и НАТО, но се против промената на името, вие да осудувате некого и да го менувате во техничката влада затоа што се залага за република Македонија, ми се чини според мене, е навистина политичко самоубиство. Не знам кој му го сугерирал тоа, дали министерот за надворешни работи под притисок на Грција или е некоја друга тема во прашање, е тотално погрешно. Особено кога имаме парламент кој се занимава со едно друго прашање и не знам како технички би се извело. Да се прекине тема за едно прашање многу битно, а да се почне тема за разрешување на Мизрахи. Тоа за мене е еден вид на авантуризам од непознати причини, дециден е новинарот Момировски.

Горан Момировски

https://kurir.mk/makedonija/vesti/momirovski-odlukata-na-spasovski-za-razreshuvanje-na-mizrahi-e-politichko-samoubistvo/

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.