Петок, 14 Февруари 2020    PDF Печати Е-пошта
Дволичноста на СДСМ се гледа и од минатото кога јавно говореле зошто не треба Македонија да е дел од НАТО

На „Само Вистина“ вечерва гостуваше Стефан Андоновски, советник за меѓународнa политика на Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ кој што посочи дека членовите на СДСМ и нивните функционери низ минатото имаат говорено зошто Македонија не треба да биде дел од НАТО, и тука може да се согледа дволичноста на СДСМ.

ВМРО-ДПМНЕ од 91-та година во својот статут јасно ги кажува своите принципи дека се за НАТО и Европската Унија, за зачленување на Република Македонија во нив, појасни Андоновски.

Андоновски додаде дека никаде во програмата на СДСМ 2016-та година нема став дека името на Македонија ќе се промени. Никаде не пишуваше дека СДСМ ќе го злоупотреби и фалсификува идентитетот македонски, напротив Заев константно во сите можни обраќања се колнеше во жицата, дедовината и татковината дека никој жив нема да го смени името на Македонија. Но набргу по тоа Заев го промени името на државата.

Драги Рашковски, генерален секретар во Владата во моментов и висок функционер на СДСМ, јас не знам како не се срамат од него и во Коалицијата со ДУИ, и меѓународните партнери, кој вели на едно негово обраќање пред неколку години – „НАТО како организација им помагале на терористите во 2001 година, дислоцирајќи ги и криејќи ги од македонските безбедносни сили“. И продолжува дека НАТО ги збогатувало македонските езера со радиоактивни материјали итн. А, тезата и обраќањето му се вика „Четири причини зошто не треба да бидеме дел од НАТО“. Првата е затоа што НАТО не сака, втората е зашто финансиски не сме можеле да го издржиме членството, третото доколку НАТО ни е потребен недај боже да не брани, тоа му е ставот. И четвртото за да го задржиме моралот, потсети Андоновски.

Андоновски образложи дека во оваа ситуација СДСМ покажува тотална неприципиелност во постапувањето кон стратешките приоритети на земјата. Ако имаат вакви членови во Влада, ако имаат вакви високи функционери, ако имаат став дека нема да го менуваат името па ќе го менуваат името, може да замилите каде е дволичноста.

 

На прво место

News image

Народот очекува најголемиот буџет во историјата на македонија да се троши домаќински

Народот има мандатно писмо до крими тендерашката власт на Заев да ги решава проблемите кои сама ...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (71)

Иселеници

News image

ФОРМИРАЊЕТО НА ЦРКВАТА „СВЕТИ КЛИМЕНТ ОХРИДСКИ“ ВО ТОРОНТО (2)

   По повод 30-годишниот јубилеј на првата маке...

Култура и туризам

News image

СВЕЧЕНО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ ВО 1978 ГОДИНА (22)

ДЕСЕТТО ПОКЛОНЕНИЕ ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО ВЕЧНИОТ РИМ

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (38)

ТЕСАЛСКО-ПЕЛОПОНЕШКА МИТОЛОГИЈА ЗА ХЕРАКЛЕ (ХЕРАКЛЕВИТЕ ПАТУВАЊА ВО ХИПЕРБОРЕЈА И...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.