Среда, 26 Февруари 2020    PDF Печати Е-пошта
Дилетантите од СДСМ ги убија ТВ гледачите

vg1

И тамам помислив дека со СДСМ сме го допреле дното кога оно можело уште повеќе да тонеме. Па, онаа познатата „подобро ужасен крај, отколку ужас без крај“ ми се гледа како љубовна поема кога ќе помислам дека СДСМ ја водеа нашата мила државичка Македонија последниве 3 и кусур години. Па, зарем нема ли некој таму со здрав разум и да каже: Луѓе ова не го бива, голема грешка правиме! И да има, а знам дека има, очигледно не ги есапат за живи тие личности.

Почитувани читатели донесен е закон со кој операторите (Телекабел, А1 Близу, Макс ТВ на Телеком… итн) преку кои гледате телевизии, домашни и странски, кривично одговараат доколку некоја од телевизиите емитува пиратски филм. Да објаснам поедноставно:

Кога двајца другари одат во кафеана и нарачуваат две пива, Келнерот мора да гарантира дека хемискиот состав на пивата е ист како на етикетата, во спротивно во затвор. Да, да драги мои.

СДСМ донесе закон со кој на Вас како гледачи Ви се забранува да гледате телевизија. Монструозните идеи на СДСМ имаат цел да граѓаните на Македонија немаат можност да се информираат за време на престојната политичка борба за каков криминал станува збор кога се во прашање овие другари. Нивната монструозност дури оди дотаму дека операторите може само да ја емитуваат МРТВ, ама таму бил директор Маријан Цветковски, кој нели е од ВМРО-ДПМНЕ, и дека сеуште сме ние во заробената држава на „режимот на Груевски“. Уште неможам да ја разберам злобата која ја промовираат.

Кога криминално го носеа законот за Јавно Обвинителство носеа и закон за медиуми (правилно е ЗААВМУ, ама вака да бидам подобро разбран) два пати ги „измочаа од керамиди“ другарите од ДУИ. Првиот пат Талат Џафери за оние 74 гласа, а вториот пат лично и персонално Артан Груби. Да му објаснам на Артан на што се потпишал:

  1. Во делот на сузбивање на пиратерија има сериозни институции кои потврдувам дека сериозно си ја разбрале работата дека они се таму да плетат џемпери, а не да спроведуваат закон. Сега со овој закон ги озаконија плетките на џемперите.
  2. Артан Груби се потпишал дека конечно ќе се расчисти со пиратеријата без да се консултира дека му е подметнато решение за туѓи лукративни интереси.

Почитуваниот Артан Груби мора да знае дека операторот само пренесува сигнал, не може со ништо да го видоизмени и не смее со ништо да гарантира. Операторот го прима сигналот и го дава до крајниот потрошувач, граѓанинот.

Очекувам од Артан Груби да го соопшти монструмот кој му го подметнал ова хорор решение да несреќно го потпише и да загрози 400.000 домаќинства односно 1,300.000 граѓани – ТВ гледачи.

Сепак неможе да не ги споменеме нашите иницијатори, националните терестријални ТВ Станици. Имам три прашања за нив:

  • Дали знаат дека математиката дома е многу различна од таа на пазарот?
  • Дали знаат дека сега им се наместија на европските правила дека сопствениците и нивни семејства во иднина нема да смеат да се јавуваат на тендери? Значи нема згради, рудници, бензиски пумпи, штедилници, води итн (ова не важи сега за сега за ТВ Алсат и ТВ Алфа, оти нивните сопственици немаат дополнителна дејност). Ах мојата чудесна земја со чудесни директори на Телевизии
  • Дали знаат дека лаком задник три клоци јаде?

За операторите еден совет. Ви се обраќа некој кој седнал заедно со неколку пријатели кои доста разбираат, а добар дел  и Вие ги познавате и подготвиле сериозно решение за овој тип на проблем. Работеле повеќе години. И јас велам:

Комплетно Ве разбирам. Јас водев многу војни токму со Вас. Не сте сите исти. Има и помеѓу Вас многу ѓубре кое морате самоиницијативно да го расчистите. Доколку ги исклучите каналите ќе мора да ја исклучите и МРТВ. Како ќе гарантирате дека нема да пиратира? Неможете.

Затоа јавно Ве замолувам да не брзате со одлуките. Не е во прашање никој од нас поединечно. Збориме за држава, која за жал е излажана и која не е свесна што чини.

Надминете се самите себеси. За што Ви е потребна Пирова победа која носи премногу жртви? Нема никаква потреба.

Автор: Виктор Грозданов

 

На прво место

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.