Петок, 06 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
Заев во паника од пораз ги злоупотребува институциите за ширење на лаги

Реакција на прес конференцијата на Васко Ковачевски

Зоран Заев е во паника од поразот кој му претстои и одговорноста со која што ќе мора да се соочи по 12 април.

Затоа ликови како Васко Ковачевски мора слепо да ги извршуваат неговите нарачки и да ја злоупотребуваат службената положба за да лажат и клеветат претворајќи ги институциите во партиски говорници.

Зоран Заев за валканата кампања си одбра лик сличен на него за кого постојат сериозни индиции за криминал.

За Ковачевски постои сомнеж за сериозен криминал со оглед на фактот што на два месеци пред избори распродава милионска сопственост на државата, како во случајот со Попова Шапка. За Ковачевски се врзува и новиот бонбона бизнис со раскрчмувањето на Тиквешко езеро и целиот воден фонд на Црна Река на 50 дена пред избори. Поради неодговорното работење на Ковачевски денес имаме речиси празни акумулации и тоа Шпиље, Мавровско Езеро, Тиквешко и Козјак. За ова, како и за многу други сомнителни активности на Ковачевски ќе има одговорност после 12 април.

Провиден е обидот на СДСМ пред секој изборен циклус со лаги и манипулации да креира непостоечки случаи, со кои ќе дефокусира од реалните проблеми на граѓаните и криминалот на власта на Заев. Исто беше со ланските манипулации за хидроцентрали, кои паднаа пред антикорупциска, исто е и ова.

Васко Ковачевски денес ја превзеде улогата на гласноговорник на лагите на Заев и злоупотреби државна функција за тесно партиски цели. Лагите кои ги изнесе и на кои и самиот не им верува, најдобро се демантираат со фактот дека таа зима Македонија беше зафатена со вонредно ниски температури и не смееше на никој начин граѓаните да останат без струја.

Доколку Ковачевски, СДСМ и Заев досега имаа било каков доказ за злоупотреба, тогаш имаа три години апсолутна власт и контрола над Луј Витон правосудството и сигурно ќе бараа правна разрешница.

Вака станува очигледно дека во очај и нервоза пласираат лажни вести, само и само да го ублажат престојниот пораз. Они пласираат, ама никој не им верува.

ВМРО-ДПМНЕ

 

На прво место

News image

Кризата со Ковид 19 – генерална проба за „светската Влада“

Нуклеарната „печурка“, после првата проба на атомска бомба во пустините на Невада во 1945 го...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (57)

Голем број познати личности од јавниот живот говарат за ликот и делото на Мане Јаковлески. За неко...

Иселеници

News image

ПОЕТСКАТА ПРИКАЗНА ЗА РАДА КРСТЕВСКА – ВИДИНОВСКА (5)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ ...

Култура и туризам

News image

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (5)

ВЕСТИТЕ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ СПОРЕД ИТАЛИЈАНСКАТА ЛЕГЕНДА

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (21)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.