Сабота, 07 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
АКО Е ЗАБАЕНО, ДА НЕ Е ЗАБОРАЕНО

ivanov 1АКО Е ЗАБАЕНО,  ДА НЕ Е ЗАБОРАЕНО

По двенеделната посета на поранешниот претседател на Република Македонија проф. д-р Ѓорѓе Иванов на Австралија, каде претстојуваше со својата сопруга Маја и син Иван, ги посети градовите Мелбурн, Сиднеј и Волонгонг.

Неговата посета се состоеше во хуманитарен карактер за собирање на парични средства за купување на минибус за превоз на пензионерите во Мелбурн.

ivanov 2Во чест на Иванов беа организирани три свечени балови во Мелбурн, Сиднеј и Волонгонг, направени посети на основното училиште во Лалор Норт и во болницата Сент Џорџ во Когра и беа организирани две коктел средби во ФК „Илинден“ Рогдаел, спонзорирана од сопственикот на компанијата за прехранбени производи БЕНИНО, Крсте Трајчески и во општината Бејсајд, во Рогдаел, која ја организира поранешниот градоначалник Бил Сарафиновски.

ivanov 3Најтопло добредојде му приредија младите групи од фолклорните друштва „Вардар“ од Бенкстеон и „Илинден – Западен Сиднеј“, кои со развиорени знаменца и фолклорни потскоци му кажаа дека и надвор од Македонија тие се Македончиња кои ја чуваат и афирмираат македонската култура и во оваа многу далечна земја. Иванов беше топло поздравуван и од стотици Македонци кои не го заборавија неговото претседателствување во најтешките моменти во македонската историја.

На повеќето собири д-р Иванов имаше свои излагања кои претежно се состоеја за историјата на македонскиот народ , за нејзините поделби и робства и за бројното иселеништво кое живее низ целиот свет. Нормално, многу малку се задржаваше во своите беседи за моменталната состојба на својот народ во Република Македонија. Во интервјуто за СБС радиото на македонски јазик, остро ги отфрли оптужбите дека не го прифаќал предлогот на полтичката партија „Македонски манифест“, за да и го врати уставното име на Република Македонија во Обединетите нации, кое и беше променато со благослов на Преспанскиот договор, а во согласност со надворешните и домашни фактори.

Сите државни одлуки не сум ги правел сам, туку сум ги правел со сите мои советници. Повеќе од тие одлуки се чуваат во строга доверливост (Топ сикрет), кои еден ден, со овластени лица ќе бидат отворени и тогаш јавноста ќе дознае за нашите одлуки и ќе оцени дали сме биле во право ние или не! Од овој човек, по предлог на Македонското литературно друштво „Григор Прличев“ од Сиднеј, во 2016 година, јас добив медал за заслуги за Македонија, па како реванш, во име на споменатото друштво и потпишана од претседателот на друштвото Душан Ристевски,  со поетесата Марија Александрова, на Средселото во Џенсен Овал, му доделивме благодарница на проф. д-р Ѓорѓе Иванов за доследноста на неговата заклетва која како Претседател на Република Македонија и врховен командант на вооружените сили на Македонија – смело ја изговори  дека - Достојно ќе ги бранам суверенитетот, територијалниот интегритет и независност на Република Македонија од внатрешните и надворешни предизвици, закани и ризици, како и Уставниот поредок на Република Македонија...!

Ете, тоа е вистинската одлика на еден македонски политичар, а не „политичар“ кој за пари и фотеља ја продаде Македонија.

Иван Трпоски  

 

На прво место

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.