Четврток, 12 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
МАКЕДОНСКА ДИЈАСПОРА: И НИЕ СМЕ ДЕЦА НА МАЈКА МАКЕДОНИЈА

89844940 10220043971024303 5652056045321715712 oМАКЕДОНСКАТА ДИЈАСПОРА СО ЈАСНА И ГЛАСНА ПОРАКА " И НИЕ СМЕ ДЕЦА НА МАЈКА МАКЕДОНИЈА "

Ние Македонците кои живееме надвор од границите на Македонија сме неотуѓив дел од Македонија и ќе УЧЕСТВУВАМЕ во изборниот процес на предвремените парламентарни избори во Македонија !

Со исполнување на Законскиот Цензус,односно бројот кој требаше да се иполни е да биде колку пратеникот со најмал број на гласови од минатите избори, а тоа е 6.540 гласови кој ги добил пратеник во Изборната единица 6.

Со задоволство ве известувам дека Македонската Дијаспора го исполни и го надмина законскиот ценус од 6540 регистрирани гласчи .До истекот на рокот 11ти Март 2020 24:00 Македонско време ширум Македонската дијаспора се регистрирани вкупно 7508 гласачи.

Битката за правото на глас ја добивме, но сега не чека уште поголемата, потешка битка за масовна излезеност и гласање во Дијаспората на 11ти Април 2020 во Македонските Абасади и Конзуларни преставништва ширум светот!

Се гледаме на избори каде имаме шанса да обереме наш Македонски претставник во новата Влада на Репулика Македонија!

Оваа акција на Македонската дијаспора координирана од Глобалната координативна мрежа на Македонците во светот и Координативното тело на Македонците во Европа и Организацијата Обединети Македонци од Канада е значајна од повеќе аспекти, но најзначајно е тоа што Македонците кои живеат насекаде низ светот, не остануваат имуни на политичките случувања во Република Македонија.

89673768 10220044507877724 5025313595487944704 o

 

На прво место

News image

Мицкоски: Август и септември цениме дека е најдобар период за одржување на избори

Мицкоски: Август и септември цениме дека е најдобар период за одржување на избори, затоа што тогаш...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (57)

Голем број познати личности од јавниот живот говарат за ликот и делото на Мане Јаковлески. За неко...

Иселеници

News image

ПОЕТСКАТА ПРИКАЗНА ЗА РАДА КРСТЕВСКА – ВИДИНОВСКА (5)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ ...

Култура и туризам

News image

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (5)

ВЕСТИТЕ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ СПОРЕД ИТАЛИЈАНСКАТА ЛЕГЕНДА

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (21)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.