Четврток, 12 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
Дијаспората е најдобриот амбасадор за Македониј

342

7,508 успеаја да поднесат пријави пред крајниот рок синојќа.

Обединета Македонска Дијаспора им се заблагодари на сите кои се регистрираа да си го исполнат своето право на глас особено затоа што ниту едно дипломатско-конзуларно претставништво на Република Македонија не испрати информации дека регистрирањето се случува. Истовремено, ОМД примети дека институциите надлежни за соработка со дијаспората само еднаш објавија за регистрирањето на социјални мрежи на 19ти фебруари но не испратија информации преку е-маил. Исто така, на неколку наврати веб страницата на ДИК не функционираше а во последниве два дена недела беше поспора од обично.

Од самото формирање на нашата организација во 2004 година, ОМД бараше гласање на дијаспората, и во 2011 тоа беше овозможено. Најдобриот начин за да може најефективно и најефикасно, без големи трошоци за Република Македонија, да се организираат изборите во дијаспората е преку електронско гласање и преку пошта, како што многу демократски земји го прават. Се надеваме во иднина ќе видиме лидерство во Македонија кое ќе ја донесат оваа одлука. Се друго е само изговор.

Дијаспората е најдобриот амбасадор за Македонија, и Дијаспората најмногу и помага на Македонија. Тоа никој не може да го оспорува.

 

На прво место

News image

Мицкоски: Август и септември цениме дека е најдобар период за одржување на избори

Мицкоски: Август и септември цениме дека е најдобар период за одржување на избори, затоа што тогаш...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (57)

Голем број познати личности од јавниот живот говарат за ликот и делото на Мане Јаковлески. За неко...

Иселеници

News image

ПОЕТСКАТА ПРИКАЗНА ЗА РАДА КРСТЕВСКА – ВИДИНОВСКА (5)

ДЕЛ ОД ПУБЛИКАЦИЈАТА „МАКЕДОНСКИ ИСЕЛЕНИЧКИ МЕРИДИЈАНИ“ ...

Култура и туризам

News image

ПОКЛОНЕНИЈА ПРЕД ГРОБОТ НА СВЕТИ КИРИЛ ВО РИМ (5)

ВЕСТИТЕ ЗА КИРИЛ И МЕТОДИЈ СПОРЕД ИТАЛИЈАНСКАТА ЛЕГЕНДА

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (21)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.