Понеделник, 16 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
ВАЖНО!!!!!!! за колегите од Р.М
Синиша Дукоски
 ·
Facebook статус на доктор Синиша Дукоски кој работи во Бугарија:
 
ВАЖНО!!!!!!! за колегите од Р.М

По однос на терапијата за Covid19 , последна информација од Националната Асоцијација на колегите од СМП Р.Франција , пред малку на e-mail ги добивме следните препораки:

1.Прием на нестероидни препарати ( Профенид , Нурофен ,Диклофенак) го зголемува ризикот од компликации при заразени од Covid19 ХИПОТЕЗА!!!

2.Лекувајте COVID 19 со антивирусен коктел ( Дарунавир или Липонавир) + Ритонавир + Тамифлу + Хидроксихлорофин 2х200 мг + Цефтаролин

3. Без кортикостероиди - ако е неопходно само дози на норадреналин над 0.7мкг/кг ( Хидрокортизон 4х50 мг ) за неколку дена .

4.Се ограничуваат и.в системи , се зголемуваат дози на норадреналин.

5.Ако се стигне до интубација : не користете долго време неинвазивна вентлација , ако сатурацијата остане под 95% или pO2/fi под 200 ( со или без ДЧ над 25-20 мин) при Fi60% с CPAP-шлем скед 15-30 мин интубирајте веднаш/Ниски диш.обеми 6-4 мл/кг со минимален број вдишувања за да се стигне на Ph над 7.2 PEEP ( 13-15 cm H2o)
Минимални ректурнмент маневри , комплајнсот е добар , ( белите дробови лесно се вентилираат) Pplat e под 25-27 см H2Oи и 13 см H2O.

 

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.