Вторник, 17 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
Кризна состојба веднаш за ефикасност во примената на мерките за заштита
Igor JanusevИгор Јанушев

Вчера во 17 часот Стево Пендаровски вели министерот за здравство Филипче не информираше дека нема потреба од кризна состојба, а три часа подоцна Филипче излегува на прес конференција и вели дека има нови случаи на корона заболени.

Значи, со други зборови, не знаат каде тераат и овие луѓе кои вака оценуваат дали требало или не требало кризна состојба ни ја водат државата.

Дел од мерките кои ги предлагаме иако се прифаќаат, суштината е дека се задоцнети и за жал имаме прогресија во ширењето на заразата.

Два дена откако предложивме затворање на границите, донесоа одлука за затворање. Три дена откако предложивме рестрикција на работата на фирмите кои се на првата линија под удар на корона вирусот, се прифати и се применува. Побаравме целосно затворање на аеродромите, после цели три дена мерката сеуште не се применува целосно. Зошто? Затоа што заборавиле да ја пратат одлуката во Службен весник, па дали е тоа можно???

Сега велиме прогласување на кризна состојба е излезот, Пендаровски не убедува дека нема потреба. Владата води инат од политичка тесноградост. Кризна состојба веднаш за ефикасност во примената на мерките за заштита.

 

На прво место

News image

Заев притиска за избори на кои наместо гласови ќе броиме починати и заразени

Додека Македонија ги брои новозаразените и починатите, наши сограѓани со име и презиме со семејс...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.