Среда, 18 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
Здравјето на граѓаните е загрозено заради инает на власта да прифати сугестија

Здравјето нема цена. Секој пропуст при преземањето мерки може да чини човечки живот. Граѓаните не смеат да бидат загрозени заради нечиј интерес, нечија неспособност или инает да се прифати добронамерна сугестија.

Власта несериозно се справува со Корона вирусот. Наши сограѓани се испратени во несоодветни услови во Криволак. Простории кои што треба да бидат карантин, наликуваат на подрум.

Несериозноста е најголемата опасност за државата. Апелираме да се прогласи кризна состојба, а ако затреба и вонредна состојба. Во меѓувреме владата да ги имплементира мерките кои ги предложивме:

 1. Целосно затворање на граничните премини освен за лица кои имаат итни и неодложни патувања, воведување на специјален режим за работа на маркети и продавници.
 2. Итно замрзнување на обврските на компаниите кон банките и заемодавателите за месец март, чија што работа е погодена од корона вирусот.
 3. Државата да ги плати трошоците за вработените во компаниите погодени од корона вирусот во висина од 50-тина проценти.
 4. Итно враќање на сето заостанато ДДВ кон компаниите кое што државата им го должи на компаниите.
 5. Субвенции за транспортните компании туристичките компании туристичките центри во Македонија, угостителските објекти, шпедициите, и извозните компании во тек на целата година затоа што последиците кои што ќе ги имаат во овие месеци ќе им се одразат во текот на целата година.
 6. Формирање на посебно државно контролно тело чија единствена задача ќе биде надзор и контрола на примената на превентивните мерки.
 7. Национална набавка на антисептични средства, маски и ракавици и нивно поставување на јавни прометни места како и овозможување на бесплатна употреба и располагање од граѓаните.
 8. Обезбедување на бесплатни средства за заштита на работниците под висок ризик од корона вирус, и тука освен здравствените работници, под ризик се и работниците на градилиштата, работниците во јавниот сообраќај, шалтерските работници и редица други професии чија што работа подразбира контакт со лица.
 9. Редуцирање на работата на државната администрација, половина од администрацијата да се ослободи од работа и да се направи цикличен распоред во работата на државните органи, со тоа ќе се намали и ризикот од брзо ширење на вирусот.
 10. Зголемување, т.е. удвојување на човечките капацитети на работа во здравствените установи непосредно задолжени за справување со последиците од корона вирусот.
 11. Овозможување на отворена 24 часа линија за консултации и прашања поврзани со вирусот.
 12. Формирање на посебно државно контролно тело чија единствена задача ќе биде надзор и контрола на примената на превентивните мерки
 13. Еднократна парична помош и целосно бесплатно лекување за заболените од вирусот.

Ова се сет на економско здравствени мерки, кои мора да се применат. Потребна е грижа за граѓаните. Одговорно однесување е наша обврска.

ВМРО-ДПМНЕ

 

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.