Петок, 20 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
ЕУ ВО КОЈА СЕ КРСТИМЕ: Забранет е извоз на медицинска и заштитна опрема во Македонија

ЕУ ВО КОЈА СЕ КРСТИМЕ: Забранет е извоз на медицинска и заштитна опрема во С. Македонија

ЕУ ВО КОЈА СЕ КРСТИМЕ: Забранет е извоз на медицинска и заштитна опрема во Македонија

Европската комисија денеска информира за амандманите на регулативата за авторизација на извоз на медицинска заштитна опрема од ЕУ кон трети земји, со кои се воведени неколку исклучоци, а во нив не спаѓаат земјите од Западен Балкан каде што и Македонија припаѓа, и покрај барањата на владите од регионот, пренесува МИА од Брисел.

Ова е привремена мерка и не е забрана за извоз, целосно е во согласност со обврските на ЕУ. Со оглед на еволутивната природа на ситуацијата Европската комисија ревидираше неколку аспекти за да се исполнат целите, изјави Даниел Росарио, портпарол на ЕК.

Земјите изземени од посебните авторизации за извоз се Норвешка, Исланд, Лихтенштајн, Швајцарија, Фарските Острови , Андора, Сан Марино и Ватикан, соопштија од ЕК.

ЕУ одлучи да воведе посебни авторизации за извоз на лична заштитна опрема поради недостатокот со кој се соочуваат земјите членки.

Српскиот претседател Александар Вучиќ неодамна остро ја критикуваше ЕУ поради оваа одлука, изјавувајќи дека „солидарноста на ЕУ е само на хартија“ и дека Србија може да смета само на нејзините „кинески браќа“.

Бившиот премиер Зоран Заев, пред референдумот за смена на името на Република Македонија, на граѓаните им ветуваше дека во ЕУ не чека бесплатно здравство за сите. Сега откако името и Уставот се сменети, не само што го нема ова небулозно ветување од Заев, туку е оневозможено и за пари да се набави медицинска и заштитна опрема од ЕУ, кога на Македонија и е најтешко и се соочува со пандемијата од коронавирусот.

https://denesen.mk/eu-vo-koja-se-krstime-zabranet-izvoz-na-medicinska-i-zashtitna-oprema-vo-s-makedonija/

 

На прво место

News image

Александар Бициклиски: Ручекот на Тричко во Занзибар

Александар Бициклиски: Ручекот на Тричко во Занзибар

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Култура и туризам

News image

ОСТАНИ ДОМА - ЗА ТЕБЕ, ЗА НАС

ОСТАНИ ДОМА -  ЗА ТЕБЕ, ЗА НАС ЗА ТАТКОВИНАТА, ЗА ЧОВЕШТВОТО Мини-есеј: Марија Емилија Кукуба...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (14)

VI ДРЕВНА МАКЕДОНИЈА ВО ПРАИСОТИРСКИОТ ЕГЕЈ (ДЕЛ IV)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.