Сабота, 21 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
Гоце Марков: СТРАШЕН Е ВИРУСОТ, УШТЕ ПОСТРАШНА Е МИСЛАТА!

goce markovГоце Марков

Осми март како ден на жените… Монденски скијачки центри?? А апла почеток на пандемија!?
Не разбирам?
Некој е имун или?
Имаат оправдувања?
Можеби после оваа објава и мои блиски потајно ќе ме осудуваат ама тоа се-ФАКТИ!
Нема комунизам ниту нишка, само самозаштита и заштита на блиските?!Бидејќи се виде дека светскиот капитализам се сопна по белосветијата.
А тоа без Сите е само обид нели?
А работава исто како и Covid19 е проста!
Ама мора фарса, пумпи, хаос за да се печали нешто нели?!
На грбот на даночните обврзници како и секогаш или има нова шема?
Самопрогласените кризери се сега шема и тоа пред инфектолозите и епидемиолозите, е Браво!
Секој еден е должен да почитува препораки без разлика на Се!
Инаетот скапо се плаќа. Со здравје!
Бахатоста и комфорноста кај некој, неправовремените одговори на состојба и повеќе од еден добар милион причини да не се стигматизираат едни а популаризираат други освен за дневна политика, тедер бег и кеш… Тоа е генетска грешка кај модерниот Македонец, матно е и ај лови!
Дали некому му се допаѓа анализата или не, има дебата а има горе и тач батан Block и толку…
Се тргаш, отследуваш и нема да те нервира и иритира вистината!
Ново е за нас или Не?
Ако е ново оправдани се грешките. Ако е старо што тогаш? Различни мислења на експертите како кај нас така и во светот. А зошто помалку би им верувал на нашите инфектолози и епидемиолози од оние на Запад? Нема потреба си мислам. Имаме систем изграден според нашите параметри и нема потреба од паники. Паниката и стравот се најголеми непријатели на свеста и разумот. Работиш како треба совесно, почитуваш препораки, го живееш системот и тоа е тоа!
Кинезите како ,,со грижа на совест” (а според мене е спротивно) излегоа со еден куп студии, научни трудови и истражувања… Браво за нив!
Меѓудругото еден кинески доктор при аутопсиите утврдил тврдина на белодробијата наместо мекост и заклучил дека вирусот како примарна причина понатаму пременува во бактериска и пневмонија, меѓу другото со огромна концентрација на шлајм (сувата кашлица) останува леплив и неотсранет од белите дробови. На алвеоларно ниво имаме Стоп, значи колку сега респираторите би помогнале? Прашања на кои сите стручни бараат одговор. И секој од нас си бара свој НЗС за целава светска рашомонијада во која очигледно некој ќе биде и,, паметен”!?
Секоја индивидуална анализа е добробит за колективот без разлика на арогантните и самозамислени кои не трпат критики. Додуша освен една мала група во државава која секојдневно испраќа препораки другиве кој од страв кој од,, повлекување” изостанаа на здравствениот мегдан во Р. Македонија!
Зошто прашувам?
Зошто со индигнација да не се кренеме над просечната секојдневна мисловна инфлуенца и да заземеме став ама онака одмерен, помагачки и со чиста мисла и без позадина?
Почитувај препораки!
#ОстаниДома

 

На прво место

News image

Александар Бициклиски: Ручекот на Тричко во Занзибар

Александар Бициклиски: Ручекот на Тричко во Занзибар

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Култура и туризам

News image

ОСТАНИ ДОМА - ЗА ТЕБЕ, ЗА НАС

ОСТАНИ ДОМА -  ЗА ТЕБЕ, ЗА НАС ЗА ТАТКОВИНАТА, ЗА ЧОВЕШТВОТО Мини-есеј: Марија Емилија Кукуба...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (14)

VI ДРЕВНА МАКЕДОНИЈА ВО ПРАИСОТИРСКИОТ ЕГЕЈ (ДЕЛ IV)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.