Среда, 25 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
Лука А. Александров: Во 1910 година беснееше колера во Охрид
89357311 2790484314363453 1344991183658549248 n
Лука А. Александров: Дојде ден пак да се свртиме кон верата Христова!

Во 1910 година беснееше колера во Охрид.
Градот секој ден се полнеше со мртовци.
Лек немаше.
Народот почна да се преселува и да бега во околните села. Манастирот Свети Наум беше полн со избегани Oхригани. Тогаш, вели Сандре, му предложив на поп Георги и и на уште еден поп кој беше при црквата Свети Климент, да ги земеме моштите на Светиот отец наш Климент и да поминеме низ градот во литија.
Свештениците се согласија и веднаш тргнавме, само ние, неколку души.
Попат почна да ни се придружува народот.

Го поминавме варошот, па потоа [врвевме] низ чаршијата. Турците не ни сметаа, зашто и тие се луге,од човештвото, кои се пред Бога исти и делиме исти проблеми, и среката и несреката исто ја доживуваме, а сега сите пагаме од колерата како муви.

И така, до вечерта се вративме со моштите во црквата Свети Климент.
Другиот ден никој повеке не се разболе од колера. Оваа грозна болест веднаш се пресече.
Носенјето на светиите во литија многу помага, вели стариот Сандре.

И потсетува на случајот во Цариград.

Еднаш и во Цариград завладеала колера и многу народ покосила.
Тогаш Патријархот пошол кај султанот и замолил за одобрение, да се пренесе низ градот Појасот на Пресвета Богородица, кој тогаш се чувал во црквата Влахерна.
Султанот дозволил и литија со Појасот и со Патријархот, свештенството, со крстови и рипиди, минала низ Цариград. И колерата веднаш престанала.

Денес Повардарската епархија со нејзините свештеници, а на чело со Неговото Високопреосвештенство Митрополит повардарски г. Агатангел изврши литија по улиците на Велес за мир и спас на граганите од ова зло што надвисна над светот и нашата Македонија.

Со верба во Бог ке се излекуваме од ова зло!

Биди благословен Владико

1411

143

14121

 

На прво место

News image

Александар Бициклиски: Ручекот на Тричко во Занзибар

Александар Бициклиски: Ручекот на Тричко во Занзибар

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Култура и туризам

News image

ОСТАНИ ДОМА - ЗА ТЕБЕ, ЗА НАС

ОСТАНИ ДОМА -  ЗА ТЕБЕ, ЗА НАС ЗА ТАТКОВИНАТА, ЗА ЧОВЕШТВОТО Мини-есеј: Марија Емилија Кукуба...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (14)

VI ДРЕВНА МАКЕДОНИЈА ВО ПРАИСОТИРСКИОТ ЕГЕЈ (ДЕЛ IV)

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.