Сабота, 28 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
Децата во Македонија ќе учат дека Александар Македонски бил Грк, а Македонците Илири

Децата во Македонија ќе учат дека Александар Македонски бил Грк, а Македонците Илири

Учебниците по историја во Македонија ќе се преправаат и во нив изричито ќе биде наведено дека Александар Македонски бил Грк, објавува грчки „Трибјун“.

Весникот тврди дека на состанокот на Заедничкиот комитет на експертите од Грција и од Северна Македонија во Скопје било договорено во учебниците да стои дека „Атина, Спарта и Македонија се трите темели на грчката цивилизација“.

Со ова се расчистуваат сите тврдења за античкиот карактер на Македонија, а античките Македонци всушност ќе бидат претставени за Илири.

Многу интересно тврдење, ако се земе предвид дека таткото на Александар Македонски, Филип водел тешки војни токму со Илирите, во една битка загубил и едно око, а потоа и со Атињаните на кои им го нанел најголемиот воен пораз.

„Научниот комитет ја заврши работата со своето уество за грчката историја. Потпишан е договор со соседната земја. Грција си ја врати својата античка грчка Македонија. Во новите учебници во Скопје ќе пишува дека Александар Велики е Грк. Преспанскиот договор донесе историски резултати“, напишал на својот Фејсбук, Џорџ Георгиадес.

https://republika.mk/vesti/makedonija/decata-vo-makedonija-kje-uchat-deka-aleksandar-makedonski-bil-grk-a-makedoncite-iliri/

 

На прво место

News image

Од моментот кога Заев и Караџовски прогласија победа над короната бројот на заразени се триплираше

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостуваше во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 каде...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.