Недела, 29 Март 2020    PDF Печати Е-пошта
Си ги изгубивме честа и достоинството!

65147067 2287365041348246 7648091381163884544 nВесна Наумовска

Им ја дадовме на тацна, и без борба сопствената наша држава,Република Македонија!
Си ги продадовме името, јазикот, идентитетот и историјата!
Ги дадовме на крвниците кои, како зверови не раскомадија на парчиња!
Си ги изгубивме честа и достоинството!
Го дадовме најсветото нешто, македонштината!

Останавме без моралот и етиката поради туѓите страсти!
Се соголивме, се продадовме, и распродадовме на ѓаволот кој не втурна во неговата сурова прегратка!
Станавме сирачиња при жива мајка, која ја погребавме!
Ги погазивме моралните вредности на нашите претци кои,со своите животи, и со сопствената крв ја создадоа нашата татковина!

55752457 2135669743184444 1318300985570885632 n

Лути ни се за нашето предавство!

Во гроб се превртуваат, и постојано не потсетуваат на грешките кои ги направивме!
Постојано не молат да ја исправиме неправдата што ни ја направија предавниците!

Не молат да ја олободиме татковината наша, што во аманет ни ја оставија!!!
Да ги послушаме! Да се побуниме! Да го кренеме својот глас во одбрана и, да ја ослободиме нашата мајка Македонија!

Да ни живее Република Македонија, вечно во срцата наши!

Никогаш, Северна!!!

 

На прво место

News image

Македонија е убедливо најлош пример на борба со епидемијата во Европа

Тормозењето на граѓаните не значи дека СДСМ има стратегија и мерки против епидемијата. Македониј...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.