Понеделник, 06 Април 2020    PDF Печати Е-пошта
Вистинските херои во оваа битка не се политичарите, туку сите оние кои се во првите редови во борбата против пандемијата

Janusev

Игор Јанушев

Постои основаност за сериозна загриженост. Бројката на новозаразени расте и Владата под итно да обезбеди објекти и спортски сали кои ќе ги пренамени и приспособи за привремени болници.

Вчера, за само едно деноноќие имавме над 70 нови пациенти позитивни на тестовите, 2-ца починати. „Мантрата“ дека имаме линеарен пораст не „држи вода“, линеарно ќе беше ако дневно се констатираа по 20-на, сега бројката веќе ја надминува 70 нови заболени секој ден, тоа е пораст од 250% и е далеку од линеарно, не сум математичар, ама повеќе ми личи на експоненцијално!?

Трагедијата да биде поголема за сите нас, повеќе од 50 се здравствени работници, само завчера – 14 медицински лица од Штип и тоа од Инфективното одделение се исто така во самоизoлација, 11 во Куманово, вработена од поликлиниката Чаир е позитивна и сите нејзини колеги се во самоизолација, сите 11 вработени од Центарот за Јавно здравје во Гостивар и истиот од пред 3 дена е затворен, 3 здравствени работници во Прилеп ... истовремено експертите кажуваат дека многу поголем број медицински лица се во самоизолација. Го виде и/или слушна Филипче да ја каже точната бројка?

А, Владата ... неспособна каква што е ... дури вчера, внимавајте, на 17-от состанок на Главниот координативен кризен штаб, посебно внимание посветила на заштитата на медицинските работници и обезбедувањето услови за максимална заштита во нивната секојдневна работа во справувањето со пандемијата!!!
Па, дури и едногласно донеле заклучокот дека заштитата на здравствените работници, кои деноноќно работат на заштита на нашите граѓани и се на првата линија во борбата со коронавирусот е приоритет! И не е само тоа, заклучиле и дека треба да им се препорача на сите донатори своите донации да ги пренасочат за потребите на здравствениот систем и здравствените работници! Па, нели имаме доволно опрема? Нели имате протоколи? Нели капацитетите на здравствениот систем се на потребното ниво???

Додека СЗО кажува „Тестирај, Тестирај, Тестирај“ ... кога имаме примери како Јужна Кореја и Јапонија... вие кажувајте примери дека „секаде е исто“, „па тоа е – пандемија е“ ... вистинските херои во оваа битка не се политичарите, туку сите оние кои се во првите редови во борбата против пандемијата.

Дечки секоја чест, ја имате нашата почит.

 

На прво место

News image

Од моментот кога Заев и Караџовски прогласија победа над короната бројот на заразени се триплираше

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостуваше во емисијата „Клик плус“ на ТВ 21 каде...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.