Среда, 08 Април 2020    PDF Печати Е-пошта
Ние со санкции, тие нам со хуманитарна помош

turcija

Пред неполн час на скопскиот аеродром слета турски воен авион полн со хуманитарна помош, помош од турскиот народ и држава, помош пратена од Реџеп Таип Ердоган.

Хуманитарна помош од Турција пристигнува седум дена откако македонските власти решија да ѝ воведат санкции на Турција за нејзините сондажни операции во потрагата по природен гас во слободната економска зона (ЕЕЗ) на Република Кипар.

Интересно звучи, ние им воведуваме санкции, тие ни праќаат хуманитарна помош, полн авион!!!

1t1

Но да се вратиме малку во минатото, добиваме полни авиони со хуманитарна помош од Словенија, Унгарија и Турција, земји чии лидери, од Заев и СДСМ беа нарекувани диктатори, криминалци… А сега би го запрашале Заев, Димитров, Шекеринска… зошто примивте помош од “диктатори“? Зошто не ја вративте?

Ако до вчера бевте гласни во изјавите дека овие тројца се “диктатори“, денес без срам одите и се сликате со истите.

1t2Христијан Мицкоски со телефонски повик успеа да добие два авиони хуманитарна помош, едниот од Словенија и Јанша, а другиот од Унгарија и Орбан. Денешната помош исто така можеме да ја препишеме на изминатото долгогодишно пријателство и комуникација која ја имаше предходната власт во Македонија со Турција.

Поранешниот претседател, Ѓорге Иванов, беше во неколку наврати гостин на турскиот претседател, Реџеп Тајп Ердоган, беше стекнато силно пријателство и соработка помеѓу двете држави.

Но, исто така се сеќаваме на каков начин беше пречекуван Иванов во Турција, со највисоки почести.

1t3Турција со години наназад била наш голем сојузник, испраќала помош, соработката на турската и македонската армија е на највисоко ниво. А додека едни го зацврстуваа тоа пријателство, други максимално се вложија истото да го расипат.

Па така, лидерот на СДСМ, Зоран Заев, турскиот претседател го смета за диктатор, но тоа не го спречило да оствари неколку средби со Ердоган од 17 мај 2017 година.

-Заев од мај 2017 во повеќе наврати имал средби, од кои една е официјална посета на Анкара, со човекот за кој тврди дека е диктатор, изјави Ердоган Сарач, во емисија која се емитува на Алфа телевизија.

Исто така во минатото се сеќаваме и дека беа навредувани сегашните лидери на Словенија и Унгарија, Јанез Јанша и Виктор Орбан, диктатори, криминалци беа нарекувани, ама тоа не ги спречи Заев, Шекеринска и Димитров да ја примат хуманитарната помош и да се сликаат со нив.

Старите рекле: Пријателите се познаваат кога ти е најтешко.

Ристе Здравков

 

На прво место

News image

Пола влада е во изолација, тие говорат за датум на избори

Во денови кога стотици граѓани се заразиле а десетина починале од корона, СДСМ уште зборуваат за...

Историја

News image

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941

Како братот на Манданата, Мито, бил избркан од Бугарите во 1941: Што си дошол, ти си се борел за М...

Иселеници

News image

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Методи во Сиднеј

Одржана свечената Академија за Браќата Свети Кирил и Метод...

Култура и туризам

News image

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ

ВО ЧЕТВРТОК НА 28 МАЈ Е ГОЛЕМИОТ ГОСПОДОВ ПРАЗНИК СПАСОВДЕН. ЗА МНОГУ ГОДИНИ.

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (22)

ФЛЕГИЈЦИТЕ НА БЕОТИЈА И НА ТЕСАЛИЈА – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.