Среда, 20 Мај 2020    PDF Печати Е-пошта
Здравјето на граѓаните мора да биде пред интересите на Заев

alt

Реакција на прес конференцијата на Костадин Костадинов

Гледајќи ги бројките кои секојдневно се појавуваат во медиумите во однос на заболени и починати од Ковид-19, можеме да утврдиме дека пандемијата не само што не стивната, туку напротив зема замав.

Ставот на СДСМ дека се создадени услови за организирање на предвремени парламентарни избори уште еднаш покажува дека се работи за незрели политичари на кои пред се им е личниот интерес, а не здравјето на граѓаните.

Секојдневно сведочиме на поразителни бројки кои за жал од ден на ден се зголемуваат. Ја надминавме бројката од 100 починати, а секојдневно рапидно се зголемува бројот на заболени од корона вирусот.

Иако се прават мал број на тестирања, сепак бројот на заболени на дневна основа е над 10% од тестираните, што покажува дека сите треба да бидеме насочени кон решавање на овој проблем.

Во овие моменти потребно е трезвено размислување и надполитички став кој ќе биде во интерес на граѓаните и нивното здравје, а не во интерес на политичките партии.

Организирање на предвремени парламентарни избори во време на пандемија која секојдневно одзема животи е еднакво на организирано убиство, за кое за жал ќе нема назад.

Ние не сме како СДСМ и нема да го ставиме здравјето на граѓаните под знак прашалник поради партиски игри. Насочени сме кон она што е приоритет во овие моменти, а тоа се граѓаните на Република Македонија и нивното здравје.

Предвремени парламентарни избори ќе има тогаш кога нема да биде загрозен ниту еден човечки живот и кога граѓаните ќе се чувствуваат слободни да учествуваат на изборен процес.

Заев и СДСМ и по цена на животи и по цена на економски колапс брзаат да одат на избори само за да го ублажат поразот.

ВМРО-ДПМНЕ ќе ги победи нивните штетните политики кога и да се одржат изборите, но интересот на граѓаните и на државата ни се пред се.

ВМРО ДПМНЕ е различно од СДСМ.

Со СДСМ и Заев, добивме хибриден режим неспособност, криминал и сиромаштија.

ВМРО-ДПМНЕ

 

На прво место

News image

Македонија е убедливо најлош пример на борба со епидемијата во Европа

Тормозењето на граѓаните не значи дека СДСМ има стратегија и мерки против епидемијата. Македониј...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.