Четврток, 21 Мај 2020    PDF Печати Е-пошта
Во изминатите 5 дена има 118 заболени и 14 починати, а Заев сака избори

Во изминатите 5 дена има 118 заболени и 14 починати, а Заев сака избори на кои наместо гласовите ќе се бројат заболени и починати

Во Хрватска која има двојно повеќе жители од Република Македонија вчера беа регистирани само 2 случаи на новозаразени, a во Македонија 19.

Во Хрватска која има двојно повеќе жители вчера немаше ниту еден починат, а во Македонија 4.

Словенија пак има регистрирано само 1 заболен и еден починат од опасниот коронавирус.

Тоа е 20 пати повисок број на заболени, а Заев и Филипче тврдат дека сме безбедни и може да одиме на избори.

Со планот на Заев за брзи избори тој уште еднаш ја потврди омразата кон сопствениот народ, народ кој го навредуваше и пцуеше, народ на кој му донесе само порази.

Заев сака избори на кои наместо гласовите ќе се бројат заболени и починати. состојбата во Македонија со коронавирусот од ден во ден се влошува, реалноста денес е полоша и од март кога впрочем беше прогласена вонредната состојба

Состојбата е алармантна имајќи ги во предвид официјалните статистички податоци дека во изминатите 5 дена во Македонија се регистрирани 118 заболени, а починати се 14 лица. Уште повеќе загрижува е тоа што бројот на тестирани наместо од ден во ден да е се поголем тој се намалува.

Додека власта се фали со успешно справување со корона кризата во Македонија фактите говорат за тоа дека Македонија е на прво место во регионот по смртност на милион жители и по бројот на заразени, истовремено Македонија бележи најмал број на тестирани на милион жители.

Зоран Заев уште еднаш покажа и докажа дека политичката кариера му е поважна од здравјето на граѓаните, дури и по цена на човечки жртви.

ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи корона избори. цела Македонија го виде вистинското лице на Зоран Заев и казната од граѓаните ќе го стигне порано или подоцна.

Заев и СДСМ и по цена на животи и по цена на економски колапс брзаат да одат на избори само за да го ублажат поразот. ВМРО-ДПМНЕ ќе ги победи нивните штетните политики кога и да се одржат изборите, но интересот на граѓаните и на државата ни се пред се.

ВМРО ДПМНЕ е различно од СДСМ. Со СДСМ и Заев, добивме хибриден режим неспособност, криминал и сиромаштија

ВМРО-ДПМНЕ

 

На прво место

News image

Македонија е убедливо најлош пример на борба со епидемијата во Европа

Тормозењето на граѓаните не значи дека СДСМ има стратегија и мерки против епидемијата. Македониј...

Историја

News image

Илинденските топчиња изработени од монасите на Бигорскиот Манастир

За „Македонска нација“ ги изнесе своите сеќавања 93 годишниот Блаже Јанкуловски-24 Јуни 2009 г.

Иселеници

News image

Сеќавање: 30 години од смртта на Јован Кокаловски

ПОЕТ, НОВИНАР И ОПШТЕСТВЕНИК На 30 мај 2020 година се н...

Култура и туризам

News image

ПРВИОТ РИМСКИ ИМПЕРАТОР ШТО ГО ПРИЗНАЛ ХРИСТИЈАНСТВОТО

3 јуни е празникот на светите рамноапостолни цареви Константин и Елена. 4 јуни е празникот на св...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (23)

КОЛОНИЗАЦИЈАТА НА ТЕБА ОД ФЕНИКИЈЦИТЕ - ДЕЛ I

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.