Петок, 29 Мај 2020    PDF Печати Е-пошта
Фридман: Македонскиот јазик е единствен и уникатен

Во синоќешната дебатна емисија “Заспиј ако можеш” гостуваше професорот Виктор Фридман од САД кој се осврна на македонскиот јазик и бариерите со кои се соочува во изминатиот период со Република Бугарија.

Според Фридман македонскиот јазик е уникатен и не може да биде ничија копија, иако Република Бугарија сака да го присвои, односно да го поистоветува со бугарскиот јазик. Тој посочи дека македонскиот јазик не постои од 1945 година и дека на територијата на Република Македонија отсекогаш се зборувало на чист македонски јазик, кој не наликувал на други јазици.

“Иако можеби звучат слично, македонскиот и бугарскиот јазик немаат ништо слично. Ниту фонетиката, ниту пак било што друго не укажува на нивна преклопеност. Македонскиот јазик е словенски јазик кој постои и се користи од времето на Св. Кирил и Методиј, а не како што некој сака да го нарече нова творевина. Тоа се дрски провокации на кои македонскиот народ не смее да потпадне”, вели Фридман.

Фридман додаде дека македонскиот јазик отсекогаш бил мета на одредени страни, исто како и името на државата, но дека македонскиот народ опстоил многу векови и никој не смее да дозволи тоа да се смени. Професорот исто така додаде дека светот треба да е благодарен за описменувањето и ширењето на образованието од страна на просветителите, а не да измислуваат работи кои не постојат, заврши Фридман.

https://vesnik-ilinden.com/fridman-makedonskiot-jazik-e-edinstven-i-unikaten/

 

На прво место

News image

МОЖЕВТЕ ПОВЕЌЕ, ПОЧЕСНО И ПОМАКЕДОНСКИ

 Слободан Томиќ Во политиката и во животот, храброста и глупавоста не се добродојдени... Полит...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (61)

Милче Милошевски денес е пензионер кој од детство другарува со Маноил Мане Јаковлевски. Нивното др...

Иселеници

News image

МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕГА

МАКЕДОНИЈА ЗАСЛУЖУВА ПОДОБРА СУДБИНА ОД ОВАА ШТО ЈА ИМА СЕ...

Култура и туризам

News image

Настанување на селото Лазорополе и потеклото на неговите жители

Лазорополе за прв пат се споменува во Кодиката (книгата на дарители) на манастирот Слепче, во вторат...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (28)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ I Кога Јасон и Медеја дошле на брод...

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.