Четврток, 11 Јуни 2020    PDF Печати Е-пошта
Драга Кате, Ти си одбрана да бидеш НАРОДЕН ХЕРОЈ на Република Македонија

1kk1

Драга Кате, (Академик Катица Ќулафкова)Ти си одбрана да бидеш НАРОДЕН ХЕРОЈ на Република Македонија.

Еве откаде ова: на 10.6.2020 година, на Телевизија Алфа ја гледав емисијата “Заспиј ако можеш“ и таму чув дека против Тебе била покрената тужба заради некакво користење на говор на омраза. Е, па, овие од оваа “власт“ (в со мала буква) бираат големи личности што значат доста или многу и на нив се нафрлаат. Значи, не бираат “ситни риби“. Оцениле дека нападот на нив може да привлече поголемо внимание. А нив точно тоа им треба - поголемо внимание. Тоа им треба за да ја замајуваат јавноста заради затскривање на ооооогромните кражби на народни пари вредни милијарди долари.

Да не се чудиш како можам да се осмелам па да се сметам за квалификуван и за “дебели“ финансии. Имај на ум дека во 1997 година од претставник на Американската Влада ми е предложено да водам проект за развој на финансиски систем за сите земји од Источна Европа што во тоа време или малку порано излегуваа од социјалистичкиот систем. Ова можам да го докажам. Поради внатрешни, Македонски причини, тоа не се оствари. Покрај тоа мооогу добро ми се познати методите на кражба на социјалдемократите и за тоа можат да се пишуваат долги текстови.   

Меѓу другото, откако се насадени на власт (не ја добија од народот!) само тоа го прават-го одвлекуваат вниманието на јавноста со исфабрикувани, непостоечки случаи, со добро смислени лаги и обвинување на чесни луѓе, на докажани патриоти, луѓе што значат во општеството или луѓе кои тие ги имаат направено значајни поради тоа што тие така оцениле. Дали треба да наведувам? Еве неколку примери: настаните од првиот и вториот дел од 27. април, покренатите обвинувања за тие настани, работата на Специлајното јавно обвинителство, понижувањата со идентитетските и оттаму јазичните прашања, полнењето на “невладините“ организации со нивни луѓе (вклучувајќи го и Хелшиншкиот комитет за човекови права) кои, еве, и судски постапки покренувале - за чесни луѓе ...

Интересен е пристапот на младите луѓе во земјава: некои од нив сметаат дека се’ што овие имаат преземено е нелегално, незаконски, неуставно. Како да некој сево ова го правел така - незаконски, нелегално, неуставно, за да можат тие, младите кога ќе дојдат вистински да ја преземат власта, да можат сето тоа да го поништат по легален пат и да воспостават вистинско право и правдина. А таквите што на “овие“ им служеле за замајување на јавноста, да ги означат како НАРОДНИ ХЕРОИ, какви што и навистина биле и се. Затоа, треба да се радуваш затоа што си “одбрана“, а не да се јадосуваш. Покрај тоа, “луѓе“ што, како што имаш обичај да велиш, имаат вокабулар од 300 збора, си даваат некаква своја вредност на тој начин што ќе нападнат ЕМИНЕНТЕН АКАДЕМИК (нешто нечуено во нормален свет!!!), кој, освен тоа, не е ВЛАВ.   

Доста е олку. Твоето време е скапоцено.

Мирко Трпески

 

На прво место

News image

Заев наместо да купи, моли за вакцини

Срамота е што несуден нобеловец и самопрогласен лидер на регионот како Заев да не може да обезбе...

Историја

News image

Словенското писмо го изучив од татко ми Димитрија Македонски, зашто сме Македонци (1846 година)

„Да се знае кога  селаните од моето родно с. Радибуш, Криворечка Паланка, ме главија за учител ...

Иселеници

News image

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

ДЕМОКРАТИЈА НА АМЕРИКАНСКИ НАЧИН

Култура и туризам

News image

Одење по невестата во Зубовце

Во неделата наутро, младиот девер, со зојачката карта и со тапаните оди да ги покани кумот и старосв...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (56)

ЗНАЧЕЊЕ НА ПОИМИТЕ „ХЕЛЕНИЗАМ“ И „МАКЕДОНИЗАМ“

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.