Недела, 28 Јуни 2020    PDF Печати Е-пошта
Мизрахи: Лажните вести и антисемитизмот на лидерите на СДС добија нов лик – сексизам

Мизрахи: Лажните вести и антисемитизмот на лидерите на СДС добија нов лик – сексизам

Поранешната министерка за труд и социјална политика, Рашела Мизрахи, алармира дека лажните вести, антисемитизмот и нетрпеливост кои лидерите на Социјалдемократскиот сојуз и нивните гласноговорници ги шират во последниот период, добија нов лик–сексизам.

Мизрахи прашува дали со такви вербални напади власта го замислува градењето концепт на едно општество на еднакви граѓани?

„Антисемитизам, сексизам, дискриминации по секој основ, но, ништо лично нели? Ова е политика?

Додека политичкото лидерство на СДС директно и индиректно се користи и поттикнува користење на вакви алатки за лична дискредитација и девалвација на противникот, се прашувам како тоа Царовска вчера истакна дека пред идното Собрание ќе се најде целосно нов Закон за заштита и спречување на сите форми на насилство врз жените.

Се чини дека единствената вистина настрана од таа дека мразите сѐ македонско е дека СДС се радикални мислители кои глумат улога во движењето за социјална правда, зборувајќи во име на работниците, сиромашните, зборувајќи во име на етничката и национална правда и секако правата на жените. Сексизмот ве оддава во сите ваши вистински бои.

Веднаш бараме извинување од страна на СДС, Зоран Заев и нивните луѓе одговорни за односи со јавност.
Бараме веднаш, истите да ја напуштат реториката која не враќа во средниот век, шири омраза и нетрпеливост!

ОВА Е НЕДОЗВОЛИВО!“ – порача Мизрахи.

https://lider.com.mk/makedonija/mizrahi-laznite-vesti-i-antisemitizmot-na-liderite-na-sds-dobija-nov-lik-seksizam/

 

На прво место

News image

МОЖЕВТЕ ПОВЕЌЕ, ПОЧЕСНО И ПОМАКЕДОНСКИ

 Слободан Томиќ Во политиката и во животот, храброста и глупавоста не се добродојдени... Полит...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (62)

Маноил Мане Јаковлевски својот живот го посветил на македонската кауза. На тој пат него го следат ...

Култура и туризам

News image

СЕДУМ ГОДИНИ ОД УПОКОЈУВАЊЕТО НА МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ

Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил почина на 10 јуни 2013 годинаа, а бешероден како Никола П...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (29)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.