Вторник, 30 Јуни 2020    PDF Печати Е-пошта
Стоилковски: Колку пати Заев се сретнал со Дака и за што ги употребил парите кои ги зел?

Зоран Заев не негираше дека за него припадниците на таканаречената шарена револуција се шуто и рогато, и дека и тие, како и сите други кои ќе коалицираат со него ќе ги пушти низ вода.

Речникот со којшто се служи Заев во снимките коишто не ги негира дека се автентични, само покажува дека премиер бил човек без елементарна култура и со нулта почитување на законот.

Да ги слушнеме само дел од аудио инсертите, со коишто Заев им се обраќа на граѓаните, неговите симпатизери, шарената револуција и неговите коалициски партнери.

Почитувани, срамно е што овој човек бил премиер. Кога ќе слушнеме што тој зборува и како размислува во опуштен муабет се заклучува како државата дошла до ова дереџе.

Како што не ги негираше овие разговори, Заев не ги негираше ниту разговорите во коишто се слуша како српскиот бизнисмен Дака во разговор со Зоки Кичеец кажува дека на Заев му дал 300.000 евра и 2.000 метри квадратни, а Заев не си ја исполнил обврската, за чие исполнување ги земал рекетот од 300.000 евра.

Заев не негираше, но бега од одговори.

Колку средби имал со српскиот бизнисмен Дака?!

За што ги употребил парите коишто ги зел од Дака?!

И зошто се крие од одговори на овие прашања?!

Снимката од која се слуша како Дака вели дека му дал 300.000 евра на Заев е второ сведоштво, овој пат на оштетен бизнисмен, кој директно со изрекетирана сума го посочува лично Зоран Заев.

Јавното обвинителство наместо да покрене постапка молчи. Молчи и за наводите на Боки 13, дека токму кај Зоран и Вице Заеви завршиле парите изрекетирани во оваа Македонија во случајот Рекет.

Го повикуваме Јавното обвинителство, да се охрабри и да се спротивстави на сите притисоци и да отвори постапка против Зоран Заев, во спротивно ќе биде само соизвршител во целиот криминал.

Зоран Заев изминативе години докажа само дека може повеќе да краде, да рекетира и да се богати. Мора да ставиме крај на овој грабеж. Исправи се Македонијо! Одбери обнова!

Наум Стоилковски - Портпарол на ВМРО-ДПМНЕ     

https://vesti.mk/read/article/https%3A%2F%2Fmakpress.mk%2FHome%2FPostDetails%3FPostId%3D355938               

 

На прво место

News image

МОЖЕВТЕ ПОВЕЌЕ, ПОЧЕСНО И ПОМАКЕДОНСКИ

 Слободан Томиќ Во политиката и во животот, храброста и глупавоста не се добродојдени... Полит...

Историја

News image

Македонија, мојот копнеж – Манојил Мане Јаковлески (62)

Маноил Мане Јаковлевски својот живот го посветил на македонската кауза. На тој пат него го следат ...

Култура и туризам

News image

СЕДУМ ГОДИНИ ОД УПОКОЈУВАЊЕТО НА МИТРОПОЛИТОТ КИРИЛ

Митрополитот полошко-кумановски г. Кирил почина на 10 јуни 2013 годинаа, а бешероден како Никола П...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (29)

ПОТЕРА ПО АРГОНАУТИТЕ И НИВНОТО ВРАЌАЊЕ – ДЕЛ II

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.