Вторник, 07 Јули 2020    PDF Печати Е-пошта
Заев го прават среќен црвените килими во Брисел, мене ме боли понижувањето кое и го направи на земјата

1Hristijan

Зоран Заев, единствено го прават среќен и му оставаат впечаток, дебелите црвени килими, додека мене ме боли понижувањето, омаловажувањето и срамот кој му го предизвикавте на Македонија, истакна лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Тој денес учествуваше на дебата на Македонската радио телевизија со поранешниот премиер и претседател на СДСМ, каде што му посочи на Зоран Заев дека во неговите години на владеење не направиле апсолутно ништо корисно за Македонија.

Кога станува збор за тоа што сте направиле, јас ви кажав уште на почетокот, направивте само понижување, омаловажување, донесовте срам. Денес да се срамиме кога се шетаме низ Брисел, бидејќи вие имавте две и половина година можност да управувате. Знам дека за вас во Брисел само дебелите, црвени теписи и килими ви оставаат впечаток, мене ми остава друго, истакна Мицкоски.
Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски му рече на Заев дека потпишале капитулација со која, практично, ја избришаа сета жртва на генерации херои кои се бореа за самостојна, независна македонска држава.

Не само што не успеавте, туку напротив, потпишавте капитулација и практично ја избришавте сета онаа жртва на генерации. Ги избришавте жвртвите и на Топчев, и на Пецев, и на Белев, и на Јаремов, и на Костурамов вашите струмичани за ова денеска кое што ние го живееме, а тоа е независна македонска држава, појасни Мицкоски во однос на потпишаните договори со македонските соседи.

 

На прво место

News image

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, се убиени пет струмички студенти

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, со образложение на тогашната власт д...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.