Петок, 10 Јули 2020    PDF Печати Е-пошта
Соопштение на Македонски Национален Совет

1mns

Почитувани сестри и браќа, Македонки и Македонци!

Ние од Македонскиот Национален Совет би сакале пред се да споделиме став по прашањето на предвремените парламентарни избори што ќе се одржат на 15ти јули 2020 год. и да го образложиме истиот. Според нас, сега на овие предвремени парламентарни избори пред се е важно повеќе од било кога во поновата историја на Македонија да излеземе и да се гласаме во што поголем број. На нашата татковина Македонија тоа и е потребно, Македонија тоа го бара од нас!

Македонскиот народ секогаш во историјата имал осет за вакви моменти и знаел зрело да пресече, обединет и непокорен со крената глава да пресуди во своја полза - да даде подршка за иднината на татковината и да победи.

Ова зло кое во форма на квинслиншка власт донесена на нелегитимен начин во 2016та година се надвиснала над нашата татковина мора да се порази. Без сомнение нашата татковина е тешко нападната од внатре, една бандитска дружина која водена исклучиво од личен интерес е спремна се да жртвува само за да остане на власт. Веке го жртвуваа нашето Вековно име а потоа и жртвуваа многу други елементи кои за нас Македонците се од врвен национален интерес. Генерации Македонци животи даваа за сето она кое оваа криминална власт преку ноќ го распродаде.
Ние се сомневаме, не, Ние сме сигурни дека ова е само почеток и тие водени чисто од злоба и личен интерес ќе жртвуваат многу повеќе од ова кое од 2016 до денес го изгубивме. Затоа Македонки и Македонци ние мораме во што поголем број да излеземе на овие парламентарни избори и ова зло да го поразиме!
Апстинирање на овие избори значи смрт за Македонија и легално предавање на сето она кое нашите предци го граделе низ историјата. Апстинирањето на овие избори значи сме поверувале во антиМакедонската лага за тоа дека Македонија веке ја нема и со тоа своја Македонска држава немаме.
Не!
Ние тоа нема да го дозволиме. Ние ќе излеземе на парламентарните избори. Македонскиот Национален Совет Ве охрабрува сите Вас Македонци, сплотени, од сите страни на целиот свет да се сретнеме во Македонија и ова големо зло да го поразиме.

Нашата идеја за периодот по парламентарните избори е пад на квинслинзите и формирање на нова Македонска патриотска влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Влада каде што сите Македонски родољуби ќе се соберат во законодавниот дом на Македонија и ќе започнат процес за возобновување на нашата национална држава. Ние тоа од ВМРО-ДПМНЕ како партија за Македонско Национално Единство го очекуваме, тие нас Македонците несмеат и нема да не изневерат. Ние заслужуваме своја држава, ние заслужуваме да чувствуваме мир во душата под убавото слободно Македонско небо.

Да живее Мајка Македонија!

Со неизмерна почит кон секоја Македонка и Македонец,
Македонски Национален Совет

10.07.2020

 

На прво место

News image

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, се убиени пет струмички студенти

На 13 август 1951 - Кај селото Дорломбос на планината Беласица, со образложение на тогашната власт д...

Историја

News image

Русинот Бурич од Историската Конференција на Малта 1989: Без Македонизмот паѓа и целата цивилизација!

Осврт кон делото на рускиот мислител Владимир Бурич базиран на разговорите водени со него од макед...

Иселеници

News image

ПАРАКЛИСОТ „СВЕТА БОГОРОДИЦА И СПАСИТЕЛОТ ИСУС ХРИСТОС“ ВО ЗУБОВЦЕ (24)

85 ГОДИНИ ОД ЖИВОТОТ И ДЕЛОТО НА ГОЈКО ЈАКОВЛЕСКИ, АЛИАС...

Култура и туризам

News image

ЗБИРКА ПОЕЗИЈА ОД ОЛИВЕРА ЈОВАНОВСКА

  Оливера Петрова-Јовановска Деновиве, во издание на МЛД „Григор Прличев“ од Сиднеј, изле...

Фељтон

News image

БАЛКАНОТ И МАКЕДОНИЈА (33)

ПРАИСТОРИСКИОТ КРИТ И КИКЛАДСКИТЕ ОСТРОВИ

Your are currently browsing this site with Internet Explorer 6 (IE6).

Your current web browser must be updated to version 7 of Internet Explorer (IE7) to take advantage of all of template's capabilities.

Why should I upgrade to Internet Explorer 7? Microsoft has redesigned Internet Explorer from the ground up, with better security, new capabilities, and a whole new interface. Many changes resulted from the feedback of millions of users who tested prerelease versions of the new browser. The most compelling reason to upgrade is the improved security. The Internet of today is not the Internet of five years ago. There are dangers that simply didn't exist back in 2001, when Internet Explorer 6 was released to the world. Internet Explorer 7 makes surfing the web fundamentally safer by offering greater protection against viruses, spyware, and other online risks.

Get free downloads for Internet Explorer 7, including recommended updates as they become available. To download Internet Explorer 7 in the language of your choice, please visit the Internet Explorer 7 worldwide page.